• log in
  • create an account

Degree programmes (first-cycle,second-cycle, long-cycle) - 2024/2025

switch registrations cancel selection

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

Public policy

Details
Code S2-PP
Organizational unit Faculty of Political Science and International Studies
Field of studies Public policy
Form of studies Full-time
Level of education Second cycle
Educational profile academic
Language(s) of instruction Polish
Minimum number of students 12
Admission limit 30
Duration 2 years
Recruitment committee address rekrutacja.wnpism@uw.edu.pl
tel. (22) 55-22-986
WWW address https://wnpism.uw.edu.pl/
Required document
  • Higher education
  Ask a question
There is currently no active phase.

(show past turns)

Ogólna charakterystyka

Polityka publiczna sytuuje się w nurcie Policy obecnym w naukach o polityce. Nurt ten opiera się na wiedzy i badaniach dotyczących zarządzania konkretnymi sferami życia publicznego. Koncentruje się na strategicznym kształtowaniu polityki w odniesieniu do różnych, szczegółowych obszarów funkcjonowania państwa i społeczeństwa.

Program studiów

Studenci kierunku polityka publiczna poznają kluczowe zagadnienia związane z rządzeniem w państwie, a także praktycznymi zasadami strategicznego zarządzania różnymi sferami życia publicznego na poziomie lokalnym, krajowym i ponadnarodowym. Uzyskują gruntowaną wiedzę o nowych trendach w administracji publicznej, a także o politycznych, społecznych, ekonomicznych i prawnych uwarunkowaniach jej funkcjonowania. Uczą się - również w formie warsztatowej - praktycznych umiejętności niezbędnych na poszczególnych etapach tworzenia i realizacji zadań publicznych. Dowiadują się jak profesjonalnie zaplanować reformy różnych sfer życia publicznego, jak ocenić możliwe skutki planowanych zmian, jak zarządzać tymi zmianami, jak je badać i ewaluować. Stają się tym samym ekspertami od kształtowania polityk w różnych obszarach życia publicznego, przy czym - dzięki licznym zajęciom warsztatowym, zajęciom do wyboru, a także seminariom magisterskim – mogą indywidualnie pogłębić swoją wiedzę na temat określonego obszaru merytorycznego polityki publicznej, np. polityki miejskiej, polityki społecznej, polityki gospodarczej i in. Poznają również wybrane polityki szczegółowe realizowane w Polsce i innych państwach w ramach zajęć kursowych.

Studenci zdobywają kluczowe informacje i umiejętności z zakresu ekonomii sektora publicznego i finansów publicznych, analizy danych z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi, zarządzania różnymi obszarami sfery publicznej, prawa administracyjnego. Uzyskują również solidną wiedzę metodologiczną pozwalającą na kontynuowanie edukacji na studiach doktoranckich w obszarze nauk społecznych - szczególnie w dyscyplinie nauki o polityce i administracji.

Uwzględniając wyzwania współczesnego świata, studia oferują także liczne zajęcia kształtujące umiejętności miękkie, szczególnie komunikacyjne. Studenci ćwiczą te umiejętności na takich przedmiotach, jak komunikacja interpersonalna, czy warsztat negocjacyjny. Na takich przedmiotach, jak debata publiczna i procesy podejmowania decyzji czy public relations i marketing w sferze publicznej poznają m.in. tajniki komunikowania charakterystyczne dla sfery publicznej.

Wykłady, warsztaty i konwersatoria prowadzone są przez doświadczonych badaczy i praktyków zróżnicowanych obszarów polityki publicznej.

Student kierunku polityka publiczna nabywa umiejętności niezbędne do pracy w:

  • instytucjach samorządowych szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego;
  • ministerstwach, agencjach i urzędach centralnych,
  • instytucjach międzynarodowych, np. unijnych;
  • instytucjach rozwoju regionalnego i lokalnego,
  • firmach i korporacjach realizujących zadania publiczne;
  • ośrodkach i wydziałach zarządzających projektami publicznymi;
  • konsultingu i doradztwie w sferze publicznej;
  • instytucjach i firmach specjalizujących się w wykorzystywaniu środków funduszy strukturalnych Unii Europejskiej,
  • działach komunikacji społecznej instytucji publicznych i agencjach public relations świadczących usługi dla sektora publicznego;
  • instytucjach specjalistycznych realizujących zadania publiczne (np. z zakresu ubezpieczeń społecznych, polityk sektorowych, partnerstwa lokalnego i in.)
  • organizacjach pozarządowych (organizacjach pożytku publicznego, stowarzyszeniach, organizacjach pracodawców i związkach zawodowych i in.),
  • organizacjach międzynarodowych,
  • jednostkach badawczo-rozwojowych,
  • firmach badawczych,
  • ośrodkach analitycznych (tzw. think-tankach);

Szczegółowy program studiów na stronie Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych.

Sylwetka absolwenta

Absolwent studiów uzyskuje wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu polityki publicznej w wymiarze lokalnym, krajowymi i ponadnarodowym. Poznaje zasady i metody diagnozowania i definiowania problemów w sferze publicznej, a także uczy się krytycznie analizować procesy ich powstawania i sposoby rozwiązywania. Zdobywa wiedzę o wybranych obszarach szczegółowych polityki publicznej, a także uczy się innowacyjnego kształtowania, strategicznego planowania, implementowania i ewaluowania polityki publicznej. Poznaje zasady i zdobywa umiejętności praktyczne w zakresie zarządzania i współrządzenia procesem polityki publicznej, tworzenia strategii i projektów w tym zakresie, a także mechanizmów podejmowania decyzji publicznych. Uzyskuje wiedzę o politycznych, społecznych, ekonomicznych, finansowych oraz prawnych uwarunkowaniach polityki publicznej. Zdobywa wiedzę i umiejętności metodologiczne i analityczne, w tym z zakresu analizy danych z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi.

O Wydziale

Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW jest jedną z największych tego typu jednostek dydaktyczno-badawczych w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest również największym ośrodkiem politologicznym w Polsce.

Studiuje u nas ponad 3 000 studentów a nasze kierunki od wielu lat zajmują pierwsze miejsce w rankingu Perspektyw , co czyni je najlepszymi w Polsce!

Strona wydziału: wnpism.uw.edu.pl

Facebook: facebook.com/wnpism

 


Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim

Próg kwalifikacji: 35 pkt.

O przyjęcie na pierwszy rok studiów drugiego stopnia mogą ubiegać się osoby, które uzyskały dyplom licencjata, magistra, inżyniera lub dyplom równoważny.

Kandydaci będą kwalifikowani na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej przeprowadzonej w oparciu o artykuł naukowy, który zostanie podany do wiadomości kandydatów na stronie IRK.

Sposób przeliczania punktów:

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej kandydat może uzyskać maksymalnie 60 punktów w wyniku oceny następujących predyspozycji i umiejętności:

  • analizy zawartości merytorycznej tekstu w kontekście uwarunkowań́ politycznych, historycznych, ekonomicznych, społecznych i kulturowych omawianego zjawiska - 0-20 pkt.
  • rozumienia przyczyn przebiegu oraz prognozowania zjawiska omówionego w tekście - 0-20 pkt.
  • posługiwania się kategoriami z zakresu polityki publicznej - 0-20 pkt.

Literatura do romowy kwalifikacyjnej:

Dyskusja wokół dwóch tekstów z trzech poniższych (kandydat wybiera dwa teksty z poniższej listy)

 

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym

Obowiązują takie same zasady, jak dla kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce.

 

Sprawdzenie kompetencji kandydatów do studiowania w języku polskim

Kandydaci z dyplomami zagranicznymi, którzy nie posiadają honorowanego przez UW dokumentu potwierdzającego znajomość języka polskiego co najmniej na poziomie B2, muszą uzyskać potwierdzenie znajomości języka w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Pozytywny wynik postępowania kwalifikacyjnego stanowi potwierdzenie posiadania kwalifikacji do studiowania w języku polskim.

Wymagania dotyczące znajomości języka polskiego. >> Otwórz stronę! <<

 

Terminy

Rozmowa kwalifikacyjna: 19-20 września 2024 r., godz. 8:00-20:00 (rozmowa zostanie przeprowadzona zdalnie na platformie Google Meet)

Ogłoszenie wyników: 24 września 2024 r.

Przyjmowanie dokumentów:
•    I termin: 25-26 września 2024 r.
•    II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 27, 30 września 2024 r.
 

Opłaty

Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)

Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)

 

Wymagane dokumenty

Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia

 

Dodatkowe informacje

Znajdź nas na mapie: Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych