Code | S2-SC |
---|---|
Organizational unit | Faculty of Sociology |
Field of studies | Sociology |
Form of studies | Full-time |
Level of education | Second cycle |
Educational profile | academic |
Language(s) of instruction | Polish |
Minimum number of students | 12 |
Admission limit | 59 |
Duration | 2 years |
Recruitment committee address | dziekanat.studencki.socjologia@is.uw.edu.pl tel. (22) 55-23-502 |
WWW address | https://ws.uw.edu.pl/ |
Required document |
Studia II stopnia, prowadzone w obszarze nauk społecznych i dyscyplinie nauki socjologiczne, trwają 4 semestry i mają wartość 120 punktów ECTS.
Oferta dydaktyczna Wydziału Socjologii charakteryzuje się szczególnym naciskiem kładzionym na:
- zapoznanie studentów z szerokim spektrum podejść teoretycznych w socjologii, tak historycznych, jak i współcześnie przyjmowanych;
- teoretyczne i praktyczne przygotowanie studentów do prowadzenia badań społecznych, zarówno o charakterze ilościowym, jak i jakościowym.
Program studiów zakłada realizację następujących ogólnych celów kształcenia:
- nabycie przez absolwenta pogłębionej wiedzy z zakresu socjologii oraz pogłębionej wiedzy w ramach wybranej subdyscypliny socjologii;
- przygotowanie absolwenta do samodzielnego projektowania i realizowania projektów badawczych;
- ukształtowanie umiejętności i kompetencji umożliwiających efektywną pracę zespołową;
- nabycie kompetencji niezbędnych do dzielenia się nabytą wiedzą oraz wykorzystywania nabytych umiejętności oraz przekazywania ich w życiu społecznym i zawodowym;
- ukształtowanie wrażliwości etycznej absolwenta, refleksyjności, poczucia odpowiedzialności oraz postaw prospołecznych.
W trakcie I roku studenci realizują zajęcia z (a) bloku teoretycznego, poznając główne filozoficzne i metodologiczne problemy nauk społecznych, zgłębiając kluczowe problemy badawcze i teoretyczne, wokół których koncentruje się współczesna myśl socjologiczna oraz ćwicząc krytyczną analizę wybranych prac socjologicznych i teoretyczną interpretację wyników badań empirycznych (b) bloku badawczego, gdzie rozwijają swoje kompetencje badawcze, realizując projekty badawcze oraz poznając zaawansowane techniki analizy danych tak ilościowych jak i jakościowych (c) puli fakultetów. Zajęcia fakultatywne są ujęte w ramy trzech modułów: “Rynek pracy - zasoby ludzkie - sprawy publiczne”, “Socjologia polityki, państwa i życia publicznego”, “Wspólnoty, zróżnicowanie społeczne, migracje”. Moduły tematyczne służą profilowaniu zainteresowań i orientacji w wyborze zajęć z bogatej oferty zajęć zaawansowanych w Wydziale Socjologii. Student może realizować program modułu bądź dobierać zajęcia zgodnie ze swoimi indywidualnymi preferencjami. W celu zaliczenia modułu, w ciągu 2 lat studiów, z puli przedmiotów do wyboru należy zrealizować zajęcia za co najmniej 50 punktów ECTS spośród przedmiotów przypisanych do danego modułu. Do zajęć w ramach modułu wchodzi też seminarium magisterskie (rozpoczynające się w II semestrze), mogą też wchodzić zajęcia z bloku teoretycznego i metodologicznego oraz zajęcia w języku obcym.
Na II roku studenci uczestniczą w zajęciach poświęconych dyskusji nad współczesnymi teoriami i badaniami w ramach subdyscyplin socjologii i innych nauk społecznych, socjologicznych zajęciach prowadzonych w języku obcym oraz – w ramach zajęć fakultatywnych – pogłębiają swoją wiedzę i umiejętności socjologiczne, które (w ścisłej współpracy z wybranym przez siebie promotorem) rozwijają w pracy magisterskiej.
Absolwenci studiów znajdują pracę na stanowiskach związanych z wykonywaniem, prowadzeniem, zlecaniem, zarządzaniem, monitorowaniem i analizą badań społecznych (w tym konsultacji społecznych) oraz diagnostyką procesów społecznych i zjawisk kulturalnych w administracji publicznej, firmach badań społecznych i rynkowych, organizacjach trzeciego sektora, firmach public relations, w mediach i instytucjach kultury, firmach konsultacyjnych, rekrutacyjnych, PR-owych.
Studia II stopnia dają również dobre przygotowanie do podjęcia studiów doktoranckich i pracy naukowej oraz studiów podyplomowych w celu uzyskania wyspecjalizowanych kompetencji zawodowych w wąskich obszarach problemowych.
Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku Wydziału Socjologii na Karowej 18. Aktualny program studiów wraz z planem zajęć dostępne są na stronie Wydziału Socjologii.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim
O przyjęcie na pierwszy rok studiów drugiego stopnia mogą ubiegać się osoby, które uzyskały dyplom licencjata, magistra, inżyniera lub dyplom równoważny dowolnego kierunku. Od kandydatów na studia II stopnia na kierunku socjologia oczekiwana jest znajomość podstawowych pojęć socjologicznych; wiedzy na temat struktur i instytucji społecznych, rodzajów więzi społecznych; zróżnicowania społecznego i kulturowego. Kandydaci powinni też umieć zinterpretować przeszłe i bieżące wydarzenia społeczne (polityczne, kulturowe, gospodarcze) przy pomocy pojęć i teorii socjologicznych oraz zaprojektować proste badanie socjologiczne z wykorzystaniem zarówno jakościowych, jak i ilościowych metod badawczych.
Kandydaci kwalifikowani są na podstawie:
- średniej ocen ze studiów;
- oceny z pracy dyplomowej (a w przypadku braku – z egzaminu dyplomowego);
- punktów z egzaminu kompetencyjnego.
Celem egzaminu kompetencyjnego jest wybór tych kandydatów, którzy przejawiają zdolności myślenia o świecie społecznym w sposób socjologiczny oraz potrafią posługiwać się podstawowymi pojęciami nauk społecznych i ich metodologii. Kandydaci mają wykazać się umiejętnością interpretowania danych liczbowych, wskazać zależności między nimi, odkryć trendy, a także wyjaśnić przedstawione sytuacje życia społecznego, wyjaśnić i zastosować pojęcia i terminy z zakresu podstaw nauk społecznych i ich metodologii. Egzamin będzie się składał z pytań zamkniętych oraz pytania otwartego, które będzie swobodną wypowiedzią autora na zadany temat, odwołującą się do podstawowej wiedzy socjologicznej i podstawowych umiejętności badawczych.
Maksymalna liczba punktów, jaką można uzyskać z egzaminu wynosi 100. Minimalna liczba punktów za egzamin, która umożliwia kwalifikację kandydata na studia wynosi 50.
Wiedza merytoryczna niezbędna do udzielenia poprawnych odpowiedzi na każde z pytań obejmuje zakres podstawowych podręczników, tj. „Socjologia” Anthony’ego Giddensa i „Badania społeczne w praktyce” Earla Babbiego.
Przy obliczaniu wyniku końcowego stosuje się następujące zasady:
- średnią ocen mnoży się przez 4, co daje maksymalną liczbę punktów 20,
- ocenę z pracy dyplomowej mnoży się przez 4, co daje maksymalną liczbę punktów 20 (w przypadku oceny wyższej niż 5, kandydat otrzymuje maksymalnie również 20 punktów),
- punkty z egzaminu mnoży się przez 0,6, co daje maksymalnie 60 punktów.
Punkty przyznane za poszczególne elementy postępowania kwalifikacyjnego sumuje się. Kandydat może uzyskać łącznie maksymalnie 100 pkt.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym
Obowiązują takie same zasady, jak dla kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce.
Oceny kandydatów z dyplomem zagranicznym zostaną odpowiednio przeliczone i przyrównane do skali ocen obowiązującej na Uniwersytecie Warszawskim.
W przypadku kandydatów, posiadających dyplom ukończenia studiów za granicą, którzy nie otrzymali ani oceny z pracy dyplomowej, ani oceny z egzaminu dyplomowego, przyjmuje się, że średnia ocen uzyskanych na studiach wyższych stanowi 40% końcowej punktacji kandydata w postępowaniu kwalifikacyjnym.
Sprawdzenie kompetencji kandydatów do studiowania w języku polskim
Kompetencje językowe kandydatów z dyplomami zagranicznymi sprawdzane są na podstawie odpowiedzi na pytanie otwarte w teście kompetencji. Ocena kompetencji wyrażona jest na skali 2-5, gdzie 2 oznacza ocenę niedostateczną a 5 – bardzo dobrą. Minimalna ocena konieczna do uzyskania potwierdzenia kompetencji językowych: 3. Wymagana jest znajomość języka polskiego na poziomie co najmniej B2+.
W przypadku kandydatów, którzy legitymują się honorowanymi przez Uniwersytet Warszawski dokumentami poświadczającymi znajomość języka polskiego na wymaganym poziomie, odpowiedź na pytanie otwarte na egzaminie kompetencji nie jest oceniana pod względem językowym. Ocena nie wlicza się do ogólnej punktacji, a zaliczenie testu jest warunkiem dopuszczenia do kwalifikacji.
Wymagania dotyczące znajomości języka polskiego. >> Otwórz stronę! <<
Terminy
Egzamin: 18 lipca 2024 r., godz. 10:00 (egzamin zostanie przeprowadzony zdalnie na platformie Kampus-rekrutacja)
Ogłoszenie wyników: 22 lipca 2024 r.
Przyjmowanie dokumentów:
- I termin: 22-24 lipca 2024 r.
- II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 25-26 lipca 2024 r.
- III termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w drugim terminie): 29-30 lipca 2024 r.
- kolejne terminy wyznaczone przez komisję rekrutacyjną, w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w poprzednich terminach
Opłaty
Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)
Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)
Wymagane dokumenty
Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia
Dodatkowe informacje
Znajdź nas na mapie: Wydział Socjologii