Code | S2-FPJM |
---|---|
Organizational unit | Faculty of Polish Studies |
Field of studies | Polish Sign Language Philology |
Form of studies | Full-time |
Level of education | Second cycle |
Educational profile | academic |
Language(s) of instruction | Polish |
Minimum number of students | 15 |
Admission limit | 45 |
Duration | 2,5 years |
Recruitment committee address | rekrut.polon@uw.edu.pl tel. (22) 55-21-031 |
WWW address | http://www.polon.uw.edu.pl/ |
Required document | |
Ask a question |
Dziedzina: nauki humanistyczne
Dyscyplina: językoznawstwo
Język wykładowy: polski
Tytuł zawodowy, który uzyskasz po skończeniu studiów: magister
Gdzie i kiedy będziesz mieć zajęcia
Miejsce: Zajęcia odbywają się na Wydziale Polonistyki przy ulicy Krakowskie Przedmieście 26/28 (Kampus Główny) lub przy ulicy Oboźna 8. Niektóre zajęcia (np. przedmioty ogólnouniwersyteckie) mogą się odbywać się w innych lokalizacjach.
Czas: Zajęcia mogą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00.
Czego będziesz się uczyć na filologii polskiego języka migowego
Filologia polskiego języka migowego to jedyne w Polsce wysokospecjalistyczne studia, dzięki którym nauczysz się biegle polskiego języka migowego (docelowo na poziomie C1). Na studiach zdobędziesz wiedzę o środowisku niesłyszących i uzupełnisz ją o konteksty:
- lingwistyczny,
- socjologiczny,
- historyczny,
- kulturowy.
Studia zaprojektowaliśmy na podstawie międzynarodowych wzorców z zakresu tzw. Deaf studies. Ich istotą jest nowatorskie podejście do głuchoty, która jest rozpatrywana na gruncie kulturowym i językowym, a nie medycznym.
Studia na tym kierunku to jednak nie tylko nauka języka. Będziesz uczestniczyć w zajęciach m.in. z podstaw lingwistyki migowej, gramatyki opisowej polskiego języka migowego, technologii informacyjnych czy kultury i historii Głuchych. Nauczysz się analizować relacje i różnice między językami fonicznymi a migowymi. Zdobędziesz także wiedzę o wyzwaniach w komunikacji międzyjęzykowej i międzykulturowej.
Weźmiesz udział w warsztatach komunikacyjno-translatologicznych. Dzięki zajęciom do wyboru (np. konwersatoria, seminaria) wyprofilujesz swoje kształcenie zgodnie z zainteresowaniami naukowymi.
Czy podczas studiów na filologii polskiego języka migowego będziesz realizować praktyki
W programie studiów filologii polskiego języka migowego nie ma obowiązkowych praktyk zawodowych.
Czy podczas studiów istnieje możliwość realizacji jednego/kilku semestrów na innej uczelni
Możesz skorzystać z programów MOST lub ERASMUS+. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://polon.uw.edu.pl/erasmus-i-most/.
Jaką wiedzę, umiejętności i kompetencje zdobędziesz na filologii polskiego języka migowego
Podczas studiów zdobędziesz kompleksową wiedzę na temat zagadnień związanych z komunikacją z osobami niesłyszącymi na różnych płaszczyznach i w różnorodnych sytuacjach zawodowych. Umożliwi to nie tylko nauka polskiego języka migowego, lecz także zdobywane wiedza, umiejętności i kompetencje społeczne z innych zakresów. Na zajęciach nauczysz się m.in. łączyć znajomość polskiego języka migowego z wiedzą na temat aktów prawnych dotyczących osób niesłyszących oraz wiedzą na temat działalności kluczowych dla nich instytucji. Poznasz kulturę Głuchych oraz zrozumiesz, jaką rolę odgrywa polski język migowy w utrzymaniu i rozwoju więzi społecznej mniejszości językowo-kulturowej Głuchych.
Gdzie możesz znaleźć pracę po ukończeniu filologii polskiego języka migowego
Wiedzę, umiejętności i kompetencje, które zdobędziesz w czasie studiów, wykorzystasz w swojej dotychczasowej pracy zawodowej. Na studia zapraszamy osoby, które ukończyły studia wyższe i chciałyby pracować z niesłyszącymi, czyli:
- pedagogów,
- logopedów,
- psychologów,
- pracowników administracji,
- pracowników służby zdrowia,
- lingwistów, kulturoznawców, historyków czy socjologów pragnących podjąć się badań humanistycznych nad społecznością Głuchych i jej językiem,
- osoby o wykształceniu technicznym zainteresowane przetwarzaniem naturalnego języka migowego i tworzeniem oprogramowania, w tym aplikacji mobilnych.
Zdobyte podczas studiów umiejętności i kompetencje społeczne pozwolą Ci wypracować skuteczną odpowiedź na potrzeby niesłyszących w zakresie edukacji, zdrowia czy wsparcia socjalnego.
Studia na filologii polskiego języka migowego umożliwią Ci pogłębienie zainteresowań naukowych i otworzą nowe ścieżki rozwoju. Na studiach przygotujesz się do podjęcia pracy badawczej w zakresie lingwistyki lub kulturoznawstwa oraz do dalszego kształcenia m.in. w zakresie translatoryki foniczno-migowej. Absolwenci kierunku mogą również kontynuować kształcenie w szkołach doktorskich.
Gdzie znajdziesz więcej informacji o filologii polskiego języka migowego i programie studiów
Wejdź na naszą stronę: https://polon.uw.edu.pl/programy-studiow/.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim
O przyjęcie na studia drugiego stopnia mogą ubiegać się osoby, które uzyskały dyplom licencjata, magistra, inżyniera lub równorzędny na dowolnym kierunku studiów.
Postępowanie rekrutacyjne jest dwuetapowe i składa się z rankingu, w którym brana jest pod uwagę ocena na dyplomie i średnia z toku studiów, oraz z rozmowy kwalifikacyjnej.
I etap postępowania kwalifikacyjnego – ustalenie listy rankingowej na podstawie średniej ocen z toku studiów
W pierwszym etapie postępowania kwalifikacyjnego brana jest pod uwagę ocena na dyplomie studiów wyższych (pierwszego stopnia, drugiego stopnia albo jednolitych studiów magisterskich) oraz wyliczona i potwierdzona przez macierzystą jednostkę średnia ocen uzyskanych podczas studiów. Na podstawie wyników pierwszego etapu postępowania kwalifikacyjnego (suma oceny na dyplomie i średniej z toku studiów) zostanie stworzona lista rankingowa.
Do rozmowy kwalifikacyjnej zostanie dopuszczonych 60 osób z najwyższymi wynikami.
II etap postępowania kwalifikacyjnego – rozmowa kwalifikacyjna
Drugi etap postępowania stanowi rozmowa kwalifikacyjna, w trakcie której sprawdzana jest znajomość tematyki związanej z językiem i kulturą niesłyszących oraz znajomość języka angielskiego w stopniu umożliwiającym lekturę anglojęzycznej literatury przedmiotu.
Znajomość języka migowego nie jest wymagana, ale będzie dodatkowo punktowana.
Lista zagadnień obowiązujących kandydatów na etapie rozmowy kwalifikacyjnej:
- kulturowe i medyczne definiowanie głuchoty,
- języki migowe a języki migane,
- głusi jako mniejszość językowo-kulturowa,
- właściwości gramatyczne języków migowych,
- historia społeczności niesłyszących w Polsce,
- kultura Głuchych.
Maksymalna liczba punktów z rozmowy kwalifikacyjnej wynosi 100. Minimalny próg kwalifikacji wynosi 51 pkt.
Wyniki postępowania kwalifikacyjnego
Kwalifikacja na studia odbywa się na podstawie listy rankingowej utworzonej na podstawie wyników drugiego etapu postępowania.
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym
Obowiązują takie same zasady jak dla kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce. Oceny kandydatów z dyplomem zagranicznym zostaną odpowiednio przeliczone i przyrównane do skali ocen obowiązującej na Uniwersytecie Warszawskim.
Sprawdzian kompetencji kandydatów do studiowania w języku polskim
Kandydaci z dyplomami zagranicznymi, którzy nie legitymują się honorowanym przez Uniwersytet Warszawski dokumentem poświadczającym znajomość języka polskiego co najmniej na poziomie B2, muszą potwierdzić znajomość języka polskiego na wymaganym poziomie podczas rozmowy kwalifikacyjnej obowiązującej na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego.
Pozytywny wynik procedury kwalifikacyjnej jest równoznaczny z potwierdzeniem kompetencji kandydata do studiowania w języku polskim na kierunku filologia języka migowego.
Wymagania dotyczące znajomości języka polskiego. >> Otwórz stronę! <<
Terminy
Rozmowa kwalifikacyjna: 17-18 lipca 2025 r.
Ogłoszenie wyników: 22 lipca 2025 r.
Przyjmowanie dokumentów:
- I termin: 23-25 lipca 2025 r.
- II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 28-29 lipca 2025 r.
- III termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w drugim terminie): 30-31 lipca 2025 r.
- kolejne terminy wyznaczone przez komisję rekrutacyjną, w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w poprzednich terminach
Opłaty
Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)
Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)
Wymagane dokumenty
Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia
Dodatkowe informacje
Znajdź nas na mapie: Wydział Polonistyki