Degree programmes (first-cycle, second-cycle, long-cycle) - 2025/2026

switch registrations cancel selection

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

Computational Engineering

Details
Code S2-IO
Organizational unit Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computer Modelling
Field of studies Computational Engineering (in Polish)
Form of studies Full-time
Level of education Second cycle
Educational profile practical
Language(s) of instruction Polish
Minimum number of students 6
Admission limit 18
Duration 1,5 year
Recruitment committee address studia-rekrutacja@icm.edu.pl
(22) 87-49-201;
(22) 87-49-100 (sekretariat ICM)
WWW address http://icm.edu.pl/
Required document
  • Higher education
  Ask a question
There is currently no active phase.

Upcoming phases in this registration:
  • Phase 1 (05.06.2025 00:00 – 09.07.2025 23:59)

Dziedzina: nauki ścisłe i przyrodnicze

Dyscyplina: informatyka

Język wykładowy: polski

Tytuł zawodowy, który uzyskasz po skończeniu studiów: magister

Gdzie i kiedy będziesz mieć zajęcia

Miejsce: Zajęcia odbywają się w siedzibie ICM przy ul. Pawińskiego 5a w budynku Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN na V piętrze.

Czas: Zajęcia odbywają się od poniedziałku do czwartku. We wtorki i środy odbywają się zajęcia kierunkowe. W poniedziałki i czwartki realizowane są zajęcia z puli przedmiotów do wyboru, w praktyce jeden z tych dwóch dni będziesz mieć wolny. Część zajęć prowadzimy z wykorzystaniem technik kształcenia na odległość. Szczegółowy plan zajęć udostępniamy przed rozpoczęciem każdego kolejnego semestru.

Jaką wiedzę, umiejętności i kompetencje zdobędziesz na tym kierunku

Inżynieria obliczeniowa to kierunek o profilu praktycznym. W większości zajęcia prowadzimy w formie warsztatowej, a zaliczenia odbywają się poprzez realizację projektów. W czasie studiów będziesz pracować zarówno w grupie, jak i samodzielnie. Rozwiniesz umiejętność kreatywnego działania, wyszukiwania potrzebnych informacji oraz znajdowania skutecznych rozwiązań. W pierwszym semestrze m.in. zbudujesz umiejętności programowania równoległego, poznasz analityczne metody modelowania, podstawy sztucznej inteligencji oraz nowoczesne systemy obliczeniowe, bazodanowe i sieciowe. W kolejnym, odbędziesz praktyki zawodowe, zapoznasz się z zastosowaniem obliczeń w naukach społecznych i przyrodniczych, a równocześnie rozpoczniesz przygotowywanie pracy magisterskiej, które będziesz kontynuować w ostatnim, trzecim. W każdym semestrze zrealizujesz także przedmioty do wyboru — wysoko specjalistyczne zajęcia koncentrujące się na zastosowaniu obliczeń wielkoskalowych w różnych dziedzinach nauki i gospodarki, takich jak lotnictwo, meteorologia czy socjologia. W drugim i trzecim semestrze czekają Cię również przedmioty ogólnouniwersyteckie z zakresu nauk humanistycznych lub społecznych - ich oferta na Uniwersytecie jest szeroka i bardzo interesująca.

Gdzie możesz znaleźć pracę po ukończeniu studiów

Nasi absolwenci pracują w różnych gałęziach gospodarki - jako analitycy danych, programiści czy inżynierowie oprogramowania. Znajdują zatrudnienie w bankach, instytucjach naukowych, firmach konsultingowych, a także w sektorach takich jak lotnictwo, meteorologia czy odnawialne źródła energii - wszędzie tam, gdzie przetwarzane są duże zbiory danych. Zdobędziesz kompetencje niezbędne do pracy samodzielnej, jak i zespołowej. Świetnie odnajdziesz się w zawodach wymagających analitycznego myślenia.

Czy na kierunku studiów są różne specjalności i specjalizacje

Na inżynierii obliczeniowej nie ma specjalności ani specjalizacji.

Czego będziesz się uczyć na studiach

Inżynieria obliczeniowa to kierunek o profilu praktycznym. Większość przedmiotów kierunkowych realizowana jest w pierwszym semestrze. Należą do nich: współczesne systemy obliczeniowe, bazodanowe i sieciowe, metody analityczne modelowania, programowanie równoległe, wprowadzenie do sztucznej inteligencji oraz praktyczna realizacja obliczeń. W drugim semestrze realizujesz obowiązkowo przedmioty obliczenia naukowe w naukach społecznych oraz obliczenia naukowe w naukach przyrodniczych. W każdym z trzech semestrów uczestniczysz w seminariach magisterskich oraz zaliczasz przedmioty z puli do wyboru za 6 punktów ECTS. W drugim semestrze dodatkowo obowiązkowe są trzymiesięczne praktyki zawodowe, a w drugim i trzecim – przedmioty ogólnouniwersyteckie z obszaru nauk humanistycznych lub społecznych.

Czy podczas studiów będziesz realizować praktyki

Tak, w drugim semestrze odbędziesz praktyki zawodowe trwające co najmniej 3 miesiące (minimum 360 godzin). Możesz je odbyć i zaliczyć: w ICM, w instytucji zewnętrznej (może być w formie zatrudnienia w Twoim miejscu pracy) lub w ramach własnej działalności gospodarczej.

Czy podczas studiów istnieje możliwość realizacji jednego/kilku semestrów na innej uczelni

Tak, możesz skorzystać z programów MOST lub ERASMUS+.

Gdzie znajdziesz więcej informacji i programie studiów

Wejdź na naszą stronę: https://studia.icm.edu.pl/ i nasze social media: https://www.facebook.com/icmuw

 


Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim

Kwalifikacja kandydatów odbywa się na podstawie:

  1. Analizy osiągnięć kandydata udokumentowanych dyplomami ukończenia studiów inżynierskich lub magisterskich i suplementami (bądź kartami przebiegu studiów) oraz dodatkowymi dokumentami potwierdzającymi osiągnięcia kandydata.
  2. Przygotowanego samodzielnie przez kandydata listu motywacyjnego uwzględniającego umiejętności kandydata nieopisane w pozostałych dokumentach.

Wyżej wymienione dokumenty (list motywacyjny, dyplom z suplementem, dodatkowe dokumenty) w wersji elektronicznej (skany) muszą zostać umieszczone przez kandydata na jego koncie w systemie IRK podczas rejestracji na studia.

Warunkiem przyjęcia na studia II stopnia na kierunku inżynieria obliczeniowajest posiadanie tytułu zawodowego inżyniera lub magistra. Kandydat nieposiadający jeszcze dyplomu może przystąpić do rekrutacji pod warunkiem przedstawienia zaświadczenia o ukończeniu studiów oraz poświadczonej przez dziekanat karty przebiegu studiów.

Pierwszeństwo w przyjęciu mają absolwenci kierunków studiów prowadzonych przez jednostki organizacyjne uczelni posiadające uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora i zapewniające podstawową wiedzę informatyczną, takich jak: informatyka; informatyka stosowana; elektronika i telekomunikacja; teleinformatyka; automatyka i robotyka; inżynieria biomedyczna; mechatronika; elektrotechnika; fizyka; fizyka stosowana oraz makrokierunków łączących te obszary wiedzy.

Komisja rekrutacyjna ocenia przygotowanie kandydatów do studiów na podstawie przedstawionych dokumentów w skali 0-100 pkt. Punkty przyznawane są za przygotowanie dziedzinowe (0-30 pkt) oraz informatyczne. Przygotowanie dziedzinowe oceniane jest na podstawie ukończonych przez kandydata studiów oraz możliwości wykorzystania zdobytej wiedzy w inżynierii obliczeniowej. Przygotowanie informatyczne oceniane jest w zakresie: programowania (0-30 pkt), podstaw informatyki (0-20 pkt) oraz podstaw matematycznych (0-20 pkt). Na studia może zostać przyjęty kandydat, który uzyskał co najmniej 50 punktów.

 

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym

Obowiązują takie same zasady, jak dla kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce. Dokumenty składane w procesie kwalifikacji mogą być przedłożone w języku angielskim. Kandydaci zakwalifikowani na studia powinni przedstawić tłumaczenie wymaganych dokumentów na język polski.

 

Sprawdzian kompetencji kandydatów do studiowania w języku polskim

Osoby, które nie posiadają dokumentu honorowanego przez Uniwersytet Warszawski potwierdzającego znajomość języka polskiego na poziomie umożliwiającym studiowanie, przystępują do rozmowy sprawdzającej znajomość ww. języka. Podczas rozmowy kandydat musi wykazać się zrozumieniem tekstów w języku polskim związanych z kierunkiem studiów. Maksymalna liczba punktów jaką w wyniku rozmowy może uzyskać kandydat wynosi 100. Aby potwierdzić kompetencje do studiowania w języku polskim kandydat musi uzyskać co najmniej 50 punktów. Punkty z rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego nie wliczają się do końcowej punktacji kandydata.

Termin rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego (jeśli dotyczy kandydata): 16 lipca 2025 r.

Wymagania dotyczące znajomości języka polskiego. >> Otwórz stronę! <<

 

Terminy

Ogłoszenie wyników: 22 lipca 2025 r.

Przyjmowanie dokumentów: 

  • I termin: 23-25 lipca 2025 r.
  • II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 28-29 lipca 2025 r.
  • III termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w drugim terminie): 30-31 lipca 2025 r.
  • kolejne terminy wyznaczone przez komisję rekrutacyjną, w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w poprzednich terminach

 

Opłaty

Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)

Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)

 

Wymagane dokumenty

Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia

 

Dodatkowe informacje

Znajdź nas na mapie:

Zajęcia odbywają się w siedzibie ICM przy ul. Pawińskiego 5a (budynek IBB PAN, V piętro) Studia Inżynieria obliczeniowa

Sekretariat studiów znajduje się w siedzibie ICM przy ul. Tynieckiej15/17 Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego