Degree programmes (first-cycle, second-cycle, long-cycle) - 2025/2026

switch registrations cancel selection

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

Cultural Studies - Science of Culture

Details
Code S2-KUWK
Organizational unit Faculty of Polish Studies
Field of studies Cultural Studies - Science of Culture
Form of studies Full-time
Level of education Second cycle
Educational profile academic
Language(s) of instruction Polish
Minimum number of students 15
Admission limit 54
Duration 2 years
Recruitment committee address rekrut.polon@uw.edu.pl
tel. (22) 55-21-031
WWW address http://ikp.uw.edu.pl/
Required document
  • Higher education
  Ask a question
There is currently no active phase.

Upcoming phases in this registration:
  • Phase 1 (05.06.2025 00:00 – 11.07.2025 23:59)

Dziedzina: nauki humanistyczne

Dyscyplina: nauki o kulturze i religii

Język wykładowy: polski

Tytuł zawodowy, który uzyskasz po skończeniu studiów: magister

Gdzie i kiedy będziesz mieć zajęcia

Miejsce: Zajęcia odbywają się w budynku Instytutu Kultury Polskiej na Kampusie Głównym przy ulicy Krakowskie Przedmieście 26/28. Niektóre zajęcia (np. przedmioty ogólnouniwersyteckie) mogą się odbywać się w innych lokalizacjach.

Czas: Zajęcia mogą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00.

Czego będziesz się uczyć na kulturoznawstwie – wiedzy o kulturze

Podczas studiów zdobędziesz pogłębioną wiedzę z zakresu zagadnień teorii kultury i medialności w kulturze współczesnej. Zagadnienia te będziesz omawiać m.in. w kontekście antropologii, socjologii i filozofii. W ofercie studiów przewidzieliśmy konwersatoria, które wybierzesz zgodnie ze swoimi zainteresowaniami naukowymi. Na studiach drugiego stopnia będziesz analizować specyfikę nauk o kulturze oraz ich związki z innymi dyscyplinami humanistycznymi i społecznymi w duchu założeń współczesnej, zaangażowanej i zintegrowanej humanistyki. Rezultaty swoich badań naukowych będziesz przedstawiać przede wszystkim w postaci samodzielnych rozpraw w języku polskim i w wybranych językach obcych.

Najważniejszą metodą pracy na kulturoznawstwie – wiedzy o kulturze są ćwiczenia, podczas których dyskutujemy na temat przeczytanych lektur oraz analizujemy studia przypadków. Nieliczne zajęcia prowadzimy w formie wykładów – pozwalają one usystematyzować wiedzę.

Na wszystkich zajęciach poznasz najnowsze metodologie badań kulturoznawczych oraz najnowsze i tradycyjne narzędzia badawcze. Na kulturoznawstwie – wiedzy o kulturze stawiamy na praktykę – staramy się Ci pokazać, jak swoją wiedzę, umiejętności i kompetencje zdobyte podczas studiów możesz wykorzystać w konkretnych działaniach poza uczelnią.

Szczegółowy program studiów można znaleźć na stronach:

Czy podczas studiów na kulturoznawstwie – wiedzy o kulturze będziesz realizować praktyki

W programie studiów nie przewidzieliśmy obowiązkowych praktyk.

Czy podczas studiów istnieje możliwość realizacji jednego/kilku semestrów na innej uczelni

Możesz skorzystać z programów MOST lub ERASMUS+.

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronach: https://ikp.uw.edu.pl/studia/erasmus-studia-i-praktyki-za-granica/ lub https://polon.uw.edu.pl/erasmus-i-most/.

Jaką wiedzę, umiejętności i kompetencje zdobędziesz na  kulturoznawstwie – wiedzy o kulturze

Studia pozwolą Ci zdobyć wiedzę o mediach i sposobach rozpowszechniania kultury, a także zrozumieć ich wpływ na kształtowanie procesu kulturowego. Studia pogłębią także Twoją znajomość:

  • literatury,
  • sztuki słowa,
  • sztuk wizualnych i filmu,
  • widowisk kulturowych i teatru,
  • wybranych procesów historycznokulturowych
  • antropologii i socjologii kultury współczesnej.

Dowiesz się także, jak zdobytą wiedzę, umiejętności i kompetencje wykorzystać w dalszym rozwoju. Dzięki temu staniesz się osobą świadomie i z zaangażowaniem uczestniczącą we współczesnej kulturze.

Na studiach drugiego stopnia zdobędziesz specjalistyczną wiedzę i zbudujesz warsztat naukowy, który pozwoli Ci podjąć dalsze badania w szkole doktorskiej.

Gdzie możesz znaleźć pracę po ukończeniu kulturoznawstwa – wiedzy o kulturze

Nie ma takiego zawodu jak „kulturoznawca”, jednak dzięki temu absolwenci studiów na kierunku kulturoznawstwo – wiedza o kulturze nie są zamknięci w wąskiej niszy. Są przygotowani do pracy w różnych instytucjach i środowiskach.

Nasi absolwenci pracują wszędzie tam, gdzie potrzebne są umiejętności analizy, interpretacji i komunikacji oraz wiedza humanistyczna. Osoby po studiach kulturoznawczych zmieniają przestrzeń wokół siebie i kształtują więzi społeczne. Pracują w różnorodnych instytucjach kultury (urzędy, muzea, kina, galerie, stowarzyszenia), prowadzą badania (także badania rynku) oraz współdziałają z różnymi społecznościami.

Dzięki nauce krytycznego myślenia oraz doskonaleniu warsztatu pisarskiego absolwenci kulturoznawstwa – wiedzy o kulturze są cenieni jako dziennikarze, krytycy filmowi i teatralni, redaktorzy, wydawcy. Wielu z nich odnosi sukcesy w środowiskach twórczych, m.in. jako pisarze, poeci, reżyserzy i dramaturdzy. Zdobyta podczas studiów umiejętność komunikacji za pomocą tekstu, obrazu czy filmu jest szczególnie wartościowa dla osób popularyzujących naukę i kulturę, działających na polu mediów społecznościowych, copywriterów i specjalistów od PR. Dzięki umiejętnościom wielostronnej i pogłębionej analizy zjawisk społecznych absolwenci studiów kulturoznawczych są cenionymi ekspertami w firmach i programach samorządowych. Mogą tworzyć programy dydaktyczne i konsultować polityki lokalne.


Gdzie znajdziesz więcej informacji o kulturoznawstwie – wiedzy o kulturze i programie studiów

Wejdź na nasze strony:

 


Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim

O przyjęcie na studia drugiego stopnia mogą ubiegać się osoby, które uzyskały dyplom licencjata, magistra, inżyniera lub równorzędny na dowolnym kierunku studiów.

Postępowanie rekrutacyjne jest dwuetapowe i składa się z rankingu średniej ocen z toku studiów oraz rozmowy kwalifikacyjnej.

Maksymalny wynik możliwy do uzyskania w postępowaniu kwalifikacyjnym wynosi 200 pkt.

I etap postępowania kwalifikacyjnego – ustalenie listy rankingowej na podstawie średniej ocen z toku studiów

W pierwszym etapie postępowania kwalifikacyjnego brana jest pod uwagę wyliczona i potwierdzona przez macierzystą jednostkę średnia z toku studiów przeliczona na punkty. Średnia ocen 5.0 i wyższe oceny liczone są jako 100 pkt.

Punkty przelicza się według wzoru: średnia ocen x 100; a następnie wynik dzielony przez 5 (np. dla średniej 4,59: 4,59 x 100 : 5 = 91,8). W razie konieczności wynik zostaje zaokrąglony do dwóch miejsc po przecinku).

Do rozmowy dopuszczonych zostanie 160 osób z najwyższymi wynikamiw terminie lipcowym oraz, w wypadku uruchomienia naboru uzupełniającego we wrześniu, liczba osób stanowiąca dwukrotność pozostałych do zapełnienia miejsc (kandydaci w II turze kwalifikowani są również na podstawie średniej z toku studiów przeliczonej na punkty).

Maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania w pierwszym etapie wynosi 100.

II etap postępowania kwalifikacyjnego – rozmowa kwalifikacyjna

Drugi etap postępowania stanowi rozmowa kwalifikacyjna, której celem jest sprawdzenie kompetencji kulturoznawczych kandydata, w tym jego orientacji w źródłach informacji naukowej, zdolności dostrzegania i formułowania problemów badawczych, a także umiejętność budowy wypowiedzi ustnej.

W trakcie rozmowy oceniana będzie wiedza kandydata z zakresu (do wyboru):

  • historii kultury,
  • kultury współczesnej,
  • kultury literackiej,
  • kultury teatralnej i widowisk kulturowych,
  • kultury filmowej i audiowizualnej.

Podczas rozmowy kandydat prezentuje temat badawczy związany z planowaną pracą magisterską. Proponowany temat prezentacji należy przesłać poprzez wiadomość w systemie IRK w terminie do końca trwania rejestracji, tj. do 11.07.2025 r. w turze lipcowej lub do 15.09.2025 r. w turze wrześniowej.

Maksymalna liczba punktów z rozmowy kwalifikacyjnej wynosi 100.

Ocena niedostateczna (20 pkt. lub mniej) z rozmowy kwalifikacyjnej dyskwalifikuje kandydata na studia.

Wynik postępowania kwalifikacyjnego

Wynik postępowania kwalifikacyjnego stanowi suma wyników z pierwszego i drugiego etapu postępowania. O zakwalifikowaniu na studia decyduje miejsce na liście rankingowej, utworzonej na podstawie ostatecznych wyników.

 

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym

Obowiązują takie same zasady, jak dla kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce.

Oceny kandydatów z dyplomem zagranicznym zostaną odpowiednio przeliczone i przyrównane do skali ocen obowiązującej na Uniwersytecie Warszawskim.

 

Sprawdzenie kompetencji kandydatów do studiowania w języku polskim

Kandydaci z dyplomem zagranicznym, którzy nie legitymują się honorowanym przez Uniwersytet Warszawski dokumentem poświadczającym znajomość języka polskiego co najmniej na poziomie B2, muszą potwierdzić znajomość języka polskiego na wymaganym poziomie podczas rozmowy kwalifikacyjnej obowiązującej na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego.

Pozytywny wynik procedury kwalifikacyjnej jest równoznaczny z potwierdzeniem kompetencji kandydata do studiowaniu w języku polskim na kierunku kulturoznawstwo – wiedza o kulturze.

Wymagania dotyczące znajomości języka polskiego. >> Otwórz stronę! <<

 

Terminy

Rozmowa kwalifikacyjna: 17-18 lipca 2025 r.

Ogłoszenie wyników: 22 lipca 2025 r.

Przyjmowanie dokumentów: 

  • I termin: 23-25 lipca 2025 r.
  • II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 28-29 lipca 2025 r.
  • III termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w drugim terminie): 30-31 lipca 2025 r.
  • kolejne terminy wyznaczone przez komisję rekrutacyjną, w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w poprzednich terminach

 

Opłaty

Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)

Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)

 

Wymagane dokumenty

Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia

 

Dodatkowe informacje

Znajdź nas na mapie: Instytut Kultury Polskiej