Degree programmes (first-cycle, second-cycle, long-cycle) - 2025/2026

switch registrations cancel selection

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

Teaching Foreign Languages

Details
Code S2-PRK-NJO
Organizational unit Centre for Foreign Language Teacher Training and European Education UW
Field of studies Teaching Foreign Languages
Form of studies Full-time
Level of education Second cycle
Educational profile practical
Language(s) of instruction Polish
Minimum number of students 15
Admission limit 80
Duration 2 years
Recruitment committee address j.grasiewicz@uw.edu.pl
tel. (22) 55-33-309
WWW address http://cknjoiee.uw.edu.pl/
Required document
  • Higher education
  Ask a question
There is currently no active phase.

Upcoming phases in this registration:
  • Phase 1 (05.06.2025 00:00 – 11.07.2025 23:59)
  • Phase 2 (19.08.2025 00:00 – 16.09.2025 23:59)

Limit miejsc: 80, w tym: 50 miejsc w I turze, w rekrutacji czerwcowo-lipcowej oraz 30 miejsc w II turze, w rekrutacji sierpniowo-wrześniowej.

Centrum Kształcenia Nauczycieli Języków Obcych i Edukacji Europejskiej Uniwersytetu Warszawskiego (CKNJOiEE UW) prowadzi dwuletnie stacjonarne studia nauczycielskie drugiego stopnia na kierunku nauczanie języków obcych, specjalność główna: nauczanie języka angielskiego, specjalność druga: nauczanie języka francuskiego albo nauczanie języka niemieckiego albo nauczanie przedmiotu Wiedza o społeczeństwie.

Program studiów na kierunku nauczanie języków obcych to jedyny w Polsce akademicki program kształcenia nauczycieli języków obcych o profilu praktycznym, przygotowujący równolegle do wykonywania zawodu nauczyciela dwóch przedmiotów szkolnych. Program studiów obejmuje:

  • zajęcia wspólne dla wszystkich studentów w ramach specjalności głównej - nauczanie języka angielskiego,
  • zajęcia właściwe dla danej specjalności (do wyboru) - nauczanie języka niemieckiego albo nauczanie języka francuskiego albo nauczanie przedmiotu Wiedza o społeczeństwie.

Student studiów drugiego stopnia na kierunku nauczanie języków obcych kształci się w zakresie nauczania języka angielskiego oraz języka francuskiego albo języka niemieckiego albo przedmiotu Wiedza o społeczeństwie w szkole ponadpodstawowej i zdobywa umiejętności potrzebne do nauczania języków obcych młodzieży i dorosłych oraz na poziomie szkoły wyższej. Kształcenie na kierunku nauczanie języków obcych obejmuje przygotowanie:

  • merytoryczne do nauczania języka angielskiego i języka francuskiego albo języka niemieckiego albo przedmiotu Wiedza o społeczeństwie na poziomie szkoły podstawowej,
  • psychologiczno-pedagogiczne,
  • dydaktyczne w zakresie podstaw dydaktyki i emisji głosu,
  • dydaktyczne w zakresie dydaktyki przedmiotowej właściwej dla specjalności,
  • dydaktyczne w zakresie nauczania języka angielskiego i języka francuskiego albo języka niemieckiego na poziomie szkoły wyższej.

Program studiów obejmuje również praktyki zawodowe, które odbywają się w szkołach ponadpodstawowych.

Praca dyplomowa (magisterska) jest akademicką pracą naukową o charakterze wdrożeniowym opartą na badaniu naukowym związanym z nauczaniem i uczeniem się języków obcych. Zaprojektowane i wdrożone przez studenta badanie ma bezpośredni związek z edukacją językową. Oferta seminariów dyplomowych na studiach drugiego stopnia obejmuje seminaria prowadzone w języku angielskim, francuskim i niemieckim.

Absolwent studiów drugiego stopnia na kierunku nauczanie języków obcych zdobywa państwowe uprawnienia zawodowe do nauczania języka angielskiego oraz drugiego przedmiotu - języka francuskiego albo języka niemieckiego albo przedmiotu Wiedza o społeczeństwie, także w języku angielskim w klasach dwujęzycznych, w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.

Absolwent studiów drugiego stopnia na kierunku „nauczanie języków obcych” może podjąć pracę na stanowisku nauczyciela języka angielskiego oraz: języka francuskiego albo języka niemieckiego albo Wiedzy o społeczeństwie w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych (liceach, technikach i szkołach branżowych) w tym w oddziałach i szkołach dwujęzycznych, szkołach językowych, w placówkach edukacji dorosłych. Może również prowadzić edukację językową w ramach własnej działalności gospodarczej oraz lekcje indywidualne. Posiada także unikalne w polskim systemie kształcenia kompetencje i kwalifikacje do nauczania języka/języków specjalności studiów w szkołach wyższych jako nauczyciel akademicki.

Kandydaci na studia na kierunku nauczanie języków obcych powinni być świadomi, że praca w zawodzie nauczyciela języka obcego wymaga biegłości językowej na poziomie co najmniej C1. Ponadto w pracy nauczyciela kluczowe są tzw. kompetencje miękkie takie jak:

  • Kompetencje interpersonalne: empatia, tolerancja, cierpliwość, współpraca w grupie, zdolność przekonywania i wywierania wpływu.
  • Kompetencje komunikacyjne: wyraźna i zrozumiała wymowa, konstruowanie spójnych i poprawnych wypowiedzi ustnych i pisemnych, wystąpienia publiczne, komunikowanie się z osobami w różnym wieku oraz o różnym usposobieniu i z różnych kręgów kulturowych i społecznych.
  • Kompetencje zarządcze i organizacyjne: zdolności przywódcze i organizacyjne, zdolność planowania i twórczego myślenia, zdolność podejmowania decyzji, rozwiązywanie problemów.
  • Kompetencje osobiste: odporność na stres, umiejętność zarządzania emocjami, umiejętność zarządzania własną pracą, odpowiedzialność, samodzielność.

Aktualny plan studiów znajduje się na stronie Centrum Kształcenia Nauczycieli Języków Obcych i Edukacji Europejskiej.

Zajęcia odbywają się w budynku dydaktycznym Ksawerów, przy al. Niepodległości 22 w przedziale od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00 i są prowadzone w przeważającej części w języku angielskim lub w języku dodatkowej specjalności.


Zasady kwalifikacji

O przyjęcie na pierwszy rok studiów drugiego stopnia stacjonarnych mogą̨ się̨ ubiegać osoby, które uzyskały dyplom licencjata polskiej uczelni na kierunku nauczanie języków obcych (w dwóch specjalnościach: nauczanie języka angielskiego i nauczanie języka francuskiego lub nauczanie języka niemieckiego lub nauczanie przedmiotu: Wiedza o społeczeństwie/Historia i społeczeństwo) wydany zgodnie ze standardem kształcenia przygotowującym do wykonywania zawodu nauczyciela. Osoby, które rozpoczęły powyższe studia pierwszego stopnia przed rokiem akademickim 2019/2020, zobowiązane są do uzupełnienia indywidualnych różnic programowych w toku studiów drugiego stopnia.

Elementy postępowania kwalifikacyjnego brane pod uwagę̨:

  • ocena uzyskana na dyplomie ukończenia studiów

Sposób przeliczania punktów i ustalania wyniku końcowego

Za ocenę̨ uzyskaną na dyplomie ukończenia studiów maksymalnie można uzyskać 100 punktów.

Sposób przeliczania oceny na dyplomie ukończenia studiów:

  • 5! – 100 pkt.
  • 5 - 90 pkt.
  • 4+ - 80 pkt.
  • 4 - 70 pkt.
  • 3+ - 60 pkt.
  • 3 - 50 pkt.

Maksymalnie można uzyskać 100 punktów.

W przypadku zgłoszenia się większej liczby kandydatów z tą samą oceną na dyplomie niż przewidziany limit, decydować będzie średnia z toku studiów.

Próg kwalifikacji: 50 punktów.

 

Terminy

Ogłoszenie wyników: 18 lipca 2025 r.

Przyjmowanie dokumentów: 

  • I termin: 23-25 lipca 2025 r.
  • II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 28-29 lipca 2025 r.
  • III termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w drugim terminie): 30-31 lipca 2025 r.

 

Opłaty

Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)

Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)

 

Wymagane dokumenty

Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia

 

Dodatkowe informacje

Znajdź nas na mapie: Centrum Kształcenia Nauczycieli Języków Obcych i Edukacji Europejskiej