Admission for postgraduate studies 2024/2025

switch registrations cancel selection

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

Underwater Archaeology

Details
Code SP-ARCHEOP
Organizational unit Faculty of Archaeology
Field of studies Archaeology
Form of studies Part-time
Level of education Postgraduate (post diploma)
Language(s) of instruction Polish
Minimum number of students 20
Admission limit 40
Duration 3 semesters
Tuition fees 5200 zł
Recruitment committee address Wydział Archeologii UW
Budynek Szkoły Głównej
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
e-mail: rekr.archeo@uw.edu.pl
Office opening hours W czasie zjazdów Soboty 10.00-13.00
Komisja rekrutacyjna
w czasie trwania rekrutacji
Poniedziałek - Piątek 11.00-14.00
WWW address https://www.archeologia.uw.edu.pl/studia-podyplomowe-archeologia-podwodna/
Required document
  • Higher education
  Ask a question
There is currently no active phase.

Past phases in this registration:
  • Phase 1 (19.08.2024 11:00 – 12.09.2024 23:59)

 Program studiów

Studia podyplomowe „Archeologia podwodna” skierowane są do osób nurkujących, które chcą poszerzyć swoją wiedzę o specjalności – archeologia podwodna i ochrona podwodnego dziedzictwa kulturowego. Program studiów ma na celu zapoznanie słuchaczy z szeroką tematyką z zakresu archeologii podwodnej z jej aspektamii, np. archeologią morską, śródlądową, technikami i metodami prowadzenia archeologicznych prac podwodnych. Program studiów obejmuje również szereg zajęć z zakresu nauk pomocniczych towarzyszących specjalności „archeologia podwodna”, takich jak: konserwacja, bioarcheologia, geologia dna morskiego, hydrografia, muzealnictwo i szereg innych zagadnień, które są ważne w procesie badawczym. W toku studiów słuchacze praktycznie zapoznają się z technikami dokumentacji terenowej, fotografii podwodnej, rysunkiem i miernictwem związanym z geodezją i kartografią podwodną. Prowadzone są warsztaty z nowoczesnych technik dokumentacji np. fotogrametria, scanning 3D, GIS.

Studia przygotowują do współpracy z archeologami podwodnymi, zarówno merytorycznie i praktycznie, działalności związanej z ochroną podwodnego dziedzictwa kulturowego.

 

Program studiów podyplomowych „Archeologia podwodna” obejmuje 190 godzin zajęć dydaktycznych, w tym wykłady, ćwiczenia, warsztaty oraz 30 godzin praktyki archeologicznej - ćwiczeń terenowych realizowanych podczas archeologicznych wyjazdów nurkowych. Całe studia trwają trzy semestry.

 

Zajęcia prowadzone są w systemie zjazdów weekendowych (cała sobota oraz niedziela). W sumie odbędzie się 10 zjazdów – zwykle 1 raz w miesiącu w ciągu 2 semestrów. Trzeci semestr poświęcony jest na pisanie pracy dyplomowej i spotkania seminaryjne w systemie online – 3 spotkania w ciągu 4 miesięcy. Większość zajęć teoretycznych odbędzie się na Wydziale Archeologii UW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 w Warszawie.

Dwa zjazdy będą zorganizowane w ramach współpracy z Narodowym Muzeum Morskim oraz Instytutem Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Są to zajęcia w pracowniach konserwacji, w magazynach i na wystawach muzealnych, a także na pokładzie statku badawczego „Oceanograf”.

 

Wyjazdy nurkowe będą organizowane w okresie wakacyjnym w terminach uzgodnionych ze słuchaczami. Zakładamy, że wszystkie nurkowania zostaną przeprowadzone w ramach badań archeologicznych lub specjalnie dedykowanych warsztatów archeologii podwodnej na stanowiskach podwodnych w kraju i za granicą.

Zaliczenia

Przedmioty będą zaliczane na podstawie zaliczeń oraz obecności na zajęciach.

Studia kończą się napisaniem i obroną pracy dyplomowej.

Absolwenci

Absolwenci otrzymają świadectwo ukończenia studiów podyplomowych z wykazem zaliczonych przedmiotów oraz oceną końcową.

Studia mają na celu przygotowanie słuchaczy do zastosowania nabytej wiedzy w praktyce.

Absolwent studiów podyplomowych "Archeologia podwodna" nabędzie i udoskonali umiejętności teoretyczne i praktyczne z zakresu metod i sposobów badania stanowisk archeologicznych znajdujących się pod wodą.

Dla słuchaczy z dyplomem archeologii efektem kształcenia będzie otwarcie nowych możliwości zawodowych oraz nabycie umiejętności z zakresu badań i dokumentacji podwodnej.
Dla słuchaczy z dyplomem innych kierunków uprawiających aktywne nurkowanie studia będą źródłem zupełnie nowej wiedzy przydatnej w przypadku przyszłej współpracy w ramach ekspedycji podwodnych oraz ochrony podwodnego dziedzictwa kulturowego.

 

Wartością dodaną dla uczestników, którzy ukończą szkolenie praktyczne, jest możliwość zdobycia specjalizacji "Archeolog podwodny P2" federacji CMAS.

Opłaty za studia

Wysokość opłaty: 5 200 zł

Harmonogram wpłat:

  • jednorazowo: do 31.12.2024
  • w dwóch ratach: I rata  do 31.12.2024, II rata – do 30.06.2025
  • w trzech ratach: I rata – do 31.12.2024, II rata – do 30.06.2025, III rata – do 31.12.2025

Rekrutacja na studia odbywa się na podstawie kolejności zgłoszeń. Kandydat powinien się zarejestrować w IRK, wnieść opłatę rekrutacyjną w wysokości 85 zł oraz posiadać dyplom ukończenia studiów licencjackich, inżynierskich lub magisterskich (lub dyplom równoważny) z dowolnego kierunku.

Wymagane dokumenty

Kandydat składa następujące dokumenty:

  • podanie o przyjęcie na studia – generowane z systemu IRK i podpisane;
  • oryginał lub uwierzytelniony odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych: dyplomu magistra albo dyplomu licencjata albo dyplomu inżyniera albo dyplomu równorzędnego wydanego za granicą1), celem sporządzenia kopii i poświadczenia jej zgodności z oryginałem lub uwierzytelnionym odpisem, albo oryginał zaświadczenia o ukończeniu studiów zawierającego informacje o poziomie, kierunku i profilu studiów, uzyskanym tytule zawodowym oraz słownie określonym wyniku ukończenia studiów wraz z oświadczeniem kandydata, w którym zobowiązuje się on do przedstawienia oryginału lub uwierzytelnionego odpisu dyplomu ukończenia studiów wyższych w ciągu 30 dni od jego wydania, pod rygorem skreślenia z listy uczestników studiów;
  • podpisane zobowiązanie do ponoszenia kosztów odpłatności za studia podyplomowe – generowane z systemu IRK (w dwóch egzemplarzach);
  • podpisane oświadczenie o adresie poczty elektronicznej – generowane z systemu IRK
  • deklaracja imienna o posiadaniu stopnia nurkowego „średniego” uprawniającego do nurkowania na poziomie np. CMAS P2; PADI RESCUE lub równoważnych stopni wydanych przez inne federacje nurkowe uznawane w Polsce, lub deklaracja ukończenia odpowiednich kursów na wymagany stopień przed wyjazdem na praktyki podwodne.

1) W przypadku, gdy kandydat legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych uzyskanym za granicą:

  • poświadczenie dyplomu ukończenia studiów wyższych w formie legalizacji lub apostille;
  • tłumaczenie przysięgłe dyplomu na język polski;
  • zaświadczenie o uznaniu dyplomu ukończenia studiów wyższych wydanego za granicą lub oświadczenie kandydata o obowiązku dostarczenia takiego zaświadczenia w ciągu 30 dni od dnia jego uzyskania (w przypadku gdy dyplom ukończenia studiów wyższych podlega obowiązkowi nostryfikacji – zaświadczenie o nostryfikacji dyplomu albo oświadczenie kandydata o obowiązku dostarczenia zaświadczenia o nostryfikacji dyplomu w ciągu 30 dni od dnia jego uzyskania).

Dokumenty można składać:

  • osobiście do Komisji Rekrutacyjnej w miejscu: Wydział Archeologii UW, budynek Szkoły Głównej, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, 00-927 Warszawa, w pokoju 1.09 (parter);
  • za pośrednictwem firmy kurierskiej (decyduje data wpływu dokumentów do jednostki - kopie dokumentów w tym przypadku muszą być potwierdzone notarialnie) na adres: Komisja Rekrutacyjna WA UW, Wydział Archeologii UW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, 00-927 Warszawa, z dopiskiem: Archeologia Podwodna – studia podyplomowe.

Harmonogram rekrutacji

  • Rozpoczęcie rejestracji w systemie IRK: 19.08.2024
  • Ostatni dzień rejestracji w systemie IRK: 12.09.2024
  • Ostatni dzień wnoszenia opłaty rekrutacyjnej: 13.09.2024
  • Ogłoszenie wyników rekrutacji: 24.09.2024
  • Przyjmowanie dokumentów od kandydatów: 25-26.09.2024