Code | SP-EXCEL |
---|---|
Organizational unit | Faculty of Economic Sciences |
Field of studies | Economics |
Form of studies | Part-time |
Level of education | Postgraduate (post diploma) |
Language(s) of instruction | Polish |
Minimum number of students | 20 |
Admission limit | 35 |
Duration | 2 semesters |
Recruitment committee address | ul. Długa 44/50 00-241 Warszawa e-mail: studiapodyplomowe-excel@wne.uw.edu.pl |
Office opening hours | https://www.wne.uw.edu.pl/members/profile/view/357 |
WWW address | https://www.wne.uw.edu.pl/kandydat/studia-podyplomowe/ekonomiczna-analiza-danych-w-ms-excel-i-vba |
Required document | |
Ask a question |
Studia podyplomowe „Ekonomiczna analiza danych w programie Microsoft Excel i języku programowania VBA” są odpowiedzią na zapotrzebowanie przedsiębiorstw na wyspecjalizowanych analityków ekonomicznych.
Głównym ich celem jest szeroko rozumiany rozwój umiejętności pracy z danymi u uczestników - od zapisywania i organizacji bazy danych, przez wizualizację i analizę statystyczno-ekonometryczną, po raportowanie i prezentację. W trakcie studiów słuchacze zdobędą fundamentalną wiedzę teoretyczną niezbędną do przeprowadzania szeroko rozumianej ekonomicznej analizy danych.
Co więcej, program studiów, jak i proponowana metoda kształcenia, skonstruowane zostały pod kątem wiedzy praktycznej. Uczestnicy zapoznają się ze stosowanymi przez ekonomistów metodami analizy danych, językiem programowania wspomagającym i automatyzującym prowadzenie badań ilościowych oraz szerokim wachlarzem praktycznych zastosowań programu w przedsiębiorstwach z różnych branż.
Studia są realizowane w formie stacjonarno-zdalnej.
Wybór preferowanej formy należy do uczestników:
- Forma stacjonarna – w sali komputerowej na WNE UW, 00-241 Warszawa, ul. Długa 44/50.
- Forma zdalna – za pośrednictwem platformy MS Teams.
Studia są prowadzone w języku polskim. [The courses are conducted in Polish.]
Po pełną informację o studiach zapraszamy na stronę internetową Wydziału Nauk Ekonomicznych:
https://www.wne.uw.edu.pl/kandydat/studia-podyplomowe/ekonomiczna-analiza-danych-w-ms-excel-i-vba
Kandydaci
Studia są kierowane do osób pracujących w programie MS Excel i posiadających podstawową wiedzę dotyczącą ekonomicznej analizy danych. Nie jest wymagana wiedza z języka programowania VBA ani narzędzi Business Intelligence. Studia rozpoczynają się od poziomu średnio zaawansowanego, a kończą się na poziomie eksperckim i przygotowują do podjęcia pracy na stanowiskach, na których wymagana jest szeroko rozumiana praca z danymi.
Uwaga: studia wymagają od uczestników posiadania zdolności analitycznych i dużo pracy własnej.
Opis Studiów
Program studiów
Studia składają się z zajęć podzielonych na 4 części. Część 1 stanowią kursy typowo narzędziowe z programu MS Excel. Następnie, w części 2 omawiane są zastosowania Excela. Część 3 poświęcona jest natomiast automatyzacji pracy z wykorzystaniem narzędzi Business Intelligence oraz programowania w VBA. Na koniec, w części 4, uczestnicy przygotowują i prezentują w grupach autorskie projekty pokazowe, które stanowią główny element zaliczenia studiów.
Na wszystkich przedmiotach przekazywana jest wiedza stricte praktyczna, dzięki czemu studia przygotowują do podjęcia pracy na stanowiskach, na których wymagana jest szeroko rozumiana praca z danymi.
Sama forma zaliczenia, polegająca na opracowaniu projektu zaliczeniowego, a następnie jego prezentację, ma na celu stworzenie własnych tzw. projektów pokazowych, stanowiących atut podczas ubiegania się o pracę zawodową i przygotowujących do rozmów kwalifikacyjnych.
Część 1 (kursy narzędziowe)
1. Wykład inauguracyjny - 1 godz.
2. Wprowadzenie do analizy danych w programie MS Excel - 20 godz.
3. Efektywna praca w programie MS Excel - 30 godz.
Część 2 (kursy aplikacyjne)
4. MS Excel w zastosowaniach statystycznych i biznesowych - 25 godz.
5. MS Excel w zastosowaniach finansowych - 25 godz.
Część 3 (automatyzacja pracy)
6. Dashboardy i narzędzia Business Intelligence w programie MS Excel - 30 godz.
7. Automatyzacja pracy w programie MS Excel z wykorzystaniem języka VBA - 20 godz.
8. Wydajna praca w VBA w programie MS Excel - 30 godz.
9. Profesjonalne aplikacje w VBA w programie MS Excel - 30 godz.
Część 4 (przygotowanie aplikacji końcowej)
10. Indywidualne konsultacje dotyczące przygotowania projektu zaliczeniowego - 6 godz.
11. Prezentacja projektów zaliczeniowych - 8 godz.
Wykładowcy
Zajęcia prowadzą eksperci z dziedziny Excela i VBA, m.in.:
- dr Przemysław Kusztelak, prof. ucz. – kierownik studiów
- dr hab. Katarzyna Kopczewska, prof. ucz.
- dr Dominika Gadowska-dos Santos
- mgr Piotr Ćwiakowski
- mgr Łukasz Filipiuk
- mgr Mateusz Heba
- mgr Andrzej Krasnodębski
- mgr Mikołaj Łaba
- mgr Adam Wawrzyniak
Tryb studiów i częstotliwość zjazdów
Studia zaoczne realizowane w formie stacjonarnej oraz zdalnej (do wyboru), 11 weekendowych zjazdów (sobota i niedziela), standardowo co dwa tygodnie, w grupie hybrydowej.
Zaliczenia
Prace zaliczeniowe po każdym bloku zajęć oraz końcowy projekt zaliczeniowy (opracowanie i prezentacja) - stanowiący tzw. własny projekt pokazowy do przedstawienia w czasie rozmów kwalifikacyjnych.
Absolwenci
Dzięki połączeniu wiedzy teoretycznej z praktyczną, absolwenci studiów staną się ekspertami z dziedziny ekonomicznej analizy danych w programie MS Excel z wykorzystaniem narzędzi Business Intelligence i języka programowania VBA.
Wiedza
Absolwent studiów posiada zaawansowaną wiedzę z zakresu pracy z danymi w programie MS Excel i języku programowania VBA, a dokładniej:
- zna efektywne metody pracy w programie MS Excel oraz zaawansowane narzędzia służące do pracy z danymi;
- zna narzędzia Business Intelligence w programie MS Excel (m.in. Power Query, Power Pivot I Power Map);
- zna na poziomie zaawansowanym język programowania VBA i wydajne metody służące do pracy z danymi;
- posiada niezbędną wiedzę teoretyczną i praktyczną z szeroko pojętej tematyki analizy danych (m.in. metod statystycznych, ekonometrycznych, finansowych);
- posiada wiedzę na temat tworzenia profesjonalnych aplikacji biznesowych w programie MS Excel z wykorzystaniem języka programowania VBA.
Umiejętności
Absolwent studiów będzie posiadał umiejętność pracy z danymi w programie MS Excel i języku programowania VBA, a dokładniej:
- doboru metod analizy danych (m.in. statystycznych, ekonometrycznych, finansowych) najlepiej dopasowanych do specyfiki badanego problemu;
- dogłębnego analizowania danych empirycznych przy pomocy specjalistycznych narzędzi informatycznych programu MS Excel i języka programistycznego VBA;
- tworzenia automatycznie generowanych raportów z przeprowadzonych analiz danych;
- samodzielnego tworzenia (projektowania, programowania i wdrażania) profesjonalnych aplikacji biznesowych w środowisku Microsoft Office.
Kompetencje
Absolwent studiów będzie posiadał następujące kompetencje społeczne:
- szczególnie ceniona na rynku pracy umiejętność swobodnego łączenia i komunikowania wiedzy teoretycznej z kompleksowym podejściem do danych – od pozyskania, przetwarzania, analizowania z użyciem metod wnioskowania statystycznego, ekonometrii, finansów, wizualizacji, po raportowanie i prezentację danych;
- zdolność do przekazywania merytorycznej oceny i weryfikacji poprawności stosowanych metod w aplikacjach biznesowych dla środowiska Microsoft Office stworzonych przez inne podmioty;
- zdolność twórczego i kreatywnego myślenia, która wzbogacona specjalistyczną wiedzą z zakresu ekonomii, finansów oraz metod ilościowych, ułatwia mu podejmowanie decyzji o charakterze strategicznym dla instytucji i przedsiębiorstw;
- umiejętność zastosowanie posiadanej wiedzy teoretycznej i wykorzystania umiejętności praktycznych obsługi programu MS Excel i języka programistycznego VBA do pracy zawodowej wykonywanej w wielu branżach i na różnych stanowiskach;
- kompetencje do podjęcia pracy w charakterze wysoko wykwalifikowanego analityka w różnych branżach (m.in. finanse, bankowość, rachunkowość, audyt, ubezpieczenia);
- samodzielnej oraz zespołowej pracy w instytucjach wykorzystujących metody analizy i przetwarzania danych.
Rekrutacja
1. W ramach danej tury rekrutacji kandydat dokonuje kompletnego zgłoszenia, tj.:
- w terminie rejestracji w IRK (zgodnie z harmonogramem, o którym mowa w § 2) - dokonuje prawidłowej rejestracji w systemie IRK, tj. zapisuje się na studia SP-Excel w edycji 2024/2025 za pomocą konta zawierającego kompletne dane wymagane przez system (w tym prawidłowo wprowadzone zdjęcie do identyfikacji wizualnej) oraz adres e-mail i numer telefonu,
- w terminie składania dokumentów (zgodnie z harmonogramem, o którym mowa w § 2) - składa w dziekanacie studiów podyplomowych lub przesyła listem poleconym kompletny i prawidłowo uzupełniony zestaw dokumentów, o którym mowa w ust. 2, na adres:
Wydział Nauk Ekonomicznych
Uniwersytet Warszawski
ul. Długa 44/50
00-241 Warszawa
z dopiskiem: "SP-Excel - rekrutacja"
- do jednego dnia po zakończeniu terminu rejestracji w IRK - uiszcza opłatę rekrutacyjną w kwocie 85 zł (zgodnie z postanowieniem nr 12 Rektora Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 29 października 2021 r.).
2. Kompletny i prawidłowo uzupełniony zestaw dokumentów zawiera:
- podanie o przyjęcie na studia (wydruk z IRK),
- kserokopię dyplomu ukończenia studiów wyższych (licencjackich, inżynierskich, magisterskich lub równorzędnego wydanego za granicą), potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez pracownika dziekanatu (na wydziale) lub notariusza [jeśli dyplom zawiera miejsce na podpis posiadacza, to musi posiadać ten podpis pod rygorem nieważności] lub oryginał zaświadczenia o ukończeniu studiów zawierającego informacje o poziomie, kierunku i profilu studiów, uzyskanym tytule zawodowym oraz słownie określonym wyniku ukończenia studiów wraz z oświadczeniem kandydata, w którym zobowiązuje się on do przedstawienia oryginału lub uwierzytelnionego odpisu dyplomu ukończenia studiów wyższych w ciągu 30 dni od jego wydania, pod rygorem skreślenia z listy uczestników Studiów,
- CV wg własnego wzoru kandydata,
- 2 podpisane kopie umowy o odpłatności za studia podyplomowe (wzory zgodne z zarządzeniem Rektora dostępne są na stronie internetowej Wydziału), uzupełnionej o wymagane dane (imię i nazwisko, PESEL, dane teleadresowe, nr konta bankowego kandydata).
3. Kwalifikowani są prawidłowo zapisani kandydaci według kolejności dokonania kompletnych zgłoszeń. W przypadku wysyłki dokumentów drogą pocztową decyduje data wpływu przesyłki na Wydział Nauk Ekonomicznych.
4. W dniu ogłoszenia wyników wszyscy prawidłowo zapisani kandydaci są informowani o wyniku rekrutacji poprzez system IRK.
- osoby niezakwalifikowane otrzymują poprzez system IRK elektroniczną decyzją o nieprzyjęciu na studia, wraz z uzasadnieniem,
- zakwalifikowani w danej turze kandydaci zostają przyjęci na studia (otrzymują elektroniczną decyzję o przyjęciu na studia) oraz otrzymują informacje dotyczące dalszego postępowania przed rozpoczęciem zajęć.
5. W przypadku osiągnięcia limitu przyjęć, każdy kolejny kandydat powyżej limitu wpisywany jest na listę rezerwową według kolejności dokonania kompletnego zapisu na studia. W przypadku rezygnacji uczestnika ze studiów przed rozpoczęciem pierwszych zajęć, na jego miejsce zostaje przyjęty pierwszy kandydat z listy rezerwowej.
6. W przypadku niewypełnienia limitu przyjęć w dniu ogłoszenia wyników dla danej tury rekrutacji, w IRK uruchamiana jest kolejna tura (zgodnie z harmonogramem).
Terminy
Termin rejestracji w IRK: 10.10.2024 r. - 30.10.2024 r.
Termin wniesienia opłaty rekrutacyjnej: 31.10.2024 r.
Termin dostarczenia dokumentów: 09.10.2024 r. - 06.11.2024 r.
Termin ogłoszenie wyników: 07.11.2024 r.
Opłata
Opłata w roku akademickim 2024/2025 wynosi 7850,00 zł (+ 85,00 zł opłaty rekrutacyjnej).
- opłata 7850 zł wnoszona jednorazowo do 31.10.2024 r.
- opłata 7850 zł wnoszona w II ratach po 3 925 zł
I rata płatna do 31.10.2024 r.
II rata płatna do 27.01.2025 r.
Zasady odpłatności za studia oraz zwrotu odpłatności regulują „umowa o odpłatności za studia” lub „umowa o odpłatności za studia finansowane przez osobę trzecią”, stanowiące załączniki do zarządzenia nr 5 Rektora UW z dnia 16 stycznia 2024 r.
https://monitor.uw.edu.pl/Lists/Uchway/Attachments/6828/M.2024.19.Zarz.5.pdf
Wysokości opłat, terminy płatności oraz dodatkowe zasady związane z opłatami reguluje Zarządzenie Nr 8 KJD WNE UW z dnia 25 kwietnia 2024 r.
https://www.wne.uw.edu.pl/