Code | NZ2-SCAS |
---|---|
Organizational unit | Faculty of Applied Social Sciences and Resocialization |
Field of studies | Applied Sociology and Social Anthropology |
Form of studies | Part-time (extramural) |
Level of education | Second cycle |
Educational profile | academic |
Language(s) of instruction | Polish |
Admission limit | 5 |
Duration | 2 years |
Recruitment committee address | rekrutacja.wsnsir@uw.edu.pl tel. (22) 55-20-175 |
WWW address | http://www.isns.uw.edu.pl/ |
Required document | |
Ask a question |
- Dziedzina: Nauki społeczne
- Dyscyplina: Nauki socjologiczne
- Dyscyplina wiodąca: Nauki socjologiczne
Wyróżniającą cechą programu studiów II stopnia w ISNS jest interdyscyplinarność i nacisk na praktyczne zastosowanie teorii i metod nauk społecznych. Program studiów pozwala studentom na maksymalnie swobodne i indywidualne korzystanie z bogatej puli przedmiotów obligatoryjnych zorganizowanych w czterech modułach dydaktycznych: Moduł I. Etyka –filozofia-prawo, Moduł II. Teorie socjologiczne i struktury społeczne, Moduł III. Metody badań i statystyka, Moduł IV. Socjologie szczegółowe i antropologia. Przedmioty realizowane w ramach modułów zapewniają studentom pogłębioną i poszerzoną wiedzę pozwalającą zrozumieć fakty, zjawiska i problemy społeczne oraz mechanizmy i kategorie teoretyczne wchodzące w zakres programowy oferowanych modułów. W ramach przedmiotów obligatoryjnych studenci poznają też zaawansowany warsztat metodologiczny nauk społecznych pozwalający na praktyczne zastosowanie teoretycznej wiedzy do prowadzenia pogłębionych badań, analiz, ekspertyz i interpretacji złożonych zjawisk społecznych, także tych, które określane są jako „fundamentalne dylematy społeczne i kulturowe”. Poza przedmiotami obligatoryjnymi studenci mają do dyspozycji rozbudowaną ofertę przedmiotów fakultatywnych i ścieżkowych, które pozwalają na pogłębione rozwijanie indywidualnych i bardziej sprofilowanych zainteresowań w ramach nauk społecznych.
Specjalizacje w ramach kierunku:
- negocjacje i mediacje
- współczesne miasta,
- socjologia małżeństwa i rodziny,
- antropologia współczesności
- polityka społeczna w zakresie zatrudnienia,
- socjologia i antropologia płci,
- commonwelth and social action,
- organizacje pozarządowe,
- antropologia zmiany politycznej
Zajęcia odbywają się w weekendy /sobota – niedziela/ -10 zjazdów w semestrze (20 zjazdów w roku akademickim) w budynkach dydaktycznych przy ulicy Żurawiej 4 oraz Nowy Świat 67 i 69.
Aktualny program studiów dostępny jest na stronie http://www.isns.uw.edu.pl/dla-studentow.php?isns=2-st-mag-niestacjonarne
Absolwent studiów II stopnia w ISNS posiada wyspecjalizowaną wiedzę teoretyczną pozwalającą zrozumieć mechanizmy i prawidłowości zjawisk i problemów społecznych. Jego przygotowanie akademickie umożliwia mu zastosowanie do analizy zjawisk społecznych odpowiednich kategorii teoretycznych i narzędzi diagnostycznych zgodnych ze standardami współczesnego, światowego kanonu wiedzy z zakresu socjologii ogólnej oraz subdyscyplin socjologicznych i antropologii społecznej.
W zakres podstawowych umiejętności absolwenta wchodzi przed wszystkim: wykorzystywanie wiedzy teoretycznej i schematów heurystycznych nauk społecznych w identyfikowanie i diagnozowanie problemów i zjawisk społecznych.
Absolwent, dzięki przedmiotom warsztatowym, posiada umiejętności komunikacyjne i pracy zespołowej. Umie współpracować w grupowym konceptualizowaniu problemów badawczych, organizować i uczestniczyć w pracy zespołu, zaznajomiony jest ze specyfiką warunków regionalnych i lokalnych, w których realizowane są projekty i badania. Potrafi nie tylko planować i realizować, ale i promować (w formie raportów, ekspertyz, wystąpień publicznych, wykorzystywania Internetu itp.) osiągnięcia indywidualne i zespołu.
Absolwent studiów II stopnia w ISNS jest dobrze przygotowany nie tylko od strony praktyczno-warsztatowej (ankiety, wywiady, analiza dyskursu, monografie społeczności lokalnych i instytucji, pogłębione badania terenowe), ale i teoretycznej, do pracy na stanowisku wysoko wykwalifikowanego specjalisty w administracji publicznej, krajowych i międzynarodowych organizacjach III sektora, w mediach, w instytucjach zajmujących się reklamą i public relations, ośrodkach badania opinii publicznej, w instytucjach oświatowo-edukacyjnych, w instytucjach zajmujących się polityką społeczną (na szczeblu centralnym i lokalnym), w podmiotach publicznych i komercyjnych zajmujących się promocją kultury i aktywizacją kulturową, w agendach rządowych, lokalnych oraz NGO’s zajmujących się rozwiązywaniem problemów młodzieży, w instytucjach zajmujących się czasem wolnym i turystyką, w organizacjach zajmujących się marginalizacją społeczną i przeciwdziałaniem wykluczeniu społecznemu, w instytucjach i organizacjach monitorujących i promujących demokratyczne, oparte na idei równouprawnienia, wzory życia społecznego.
Zasady kwalifikacji
W ramach przeniesienia będą przyjmowani kandydaci spełniający następujące warunki:
- zaliczony w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym co najmniej pierwszy rok studiów w uczelni wyższej na akredytowanym kierunku z dziedziny nauk społecznych, mającym uprawnienia do nadawania tytułu magistra w dyscyplinie nauki socjologiczne;
- średnia ocen z toku studiów: co najmniej 4,0.
Kandydaci są kwalifikowani na podstawie punktacji przyznawanej za średnią z toku studiów oraz punktacji przyznawanej za liczbę różnic programowych.
Sposób przyznawania punktacji:
Sposób przeliczania średniej z toku studiów (z wagą 50%):
- 5,00 – 4,80 = 100 pkt.
- 4,79 – 4,60 = 90 pkt.
- 4,59 – 4,40 = 70 pkt.
- 4,39 – 4,20 = 50 pkt.
- 4,19 – 4,00 = 30 pkt.
- poniżej 4,00 = 0 pkt.
Sposób przeliczania liczby różnic programowych (z wagą 50%):
- 0 – 100 punktów,
- 1 – 90 punktów,
- 2 – 80 punktów,
- 3 – 70 punktów,
- 4 – 60 punktów,
- 5 – 50 punktów,
- 6 – 40 punktów,
- Więcej niż 6 – 0 punktów.
Wynik końcowy kandydata stanowi średnia arytmetyczna punktów uzyskanych łącznie za średnią z toku studiów oraz liczbę różnic programowych. Brak lub wprowadzenie niekompletnej dokumentacji do systemu IRK dyskwalifikuje kandydata z całości postępowania rekrutacyjnego.
Sprawdzenie kompetencji kandydatów do studiowania w języku polskim
Potwierdzenie przez komisję rekrutacyjną wystarczającej znajomości języka polskiego jest warunkiem dopuszczenia kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjnego.
Kandydaci, którzy nie posiadają honorowanego przez Uniwersytet Warszawski dokumentu poświadczającego znajomość języka polskiego na poziomie co najmniej B2, przystępują do rozmowy prowadzonej w języku polskim.
Forma sprawdzianu: rozmowa sprawdzająca znajomość języka polskiego w stopniu umożliwiającym studiowanie.
Znajomość języka polskiego kandydata będzie oceniana na skali 0–100 punktów. Minimalna liczba punktów niezbędna do dopuszczenia kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjnego to 75 punktów. Rozmowa dotyczy przebiegu dotychczasowej edukacji, zainteresowań i motywacji kandydata do podjęcia studiów w ISNS UW. Ocenie będzie podlegała wyłącznie znajomość języka polskiego przez kandydata.
Punkty uzyskane z rozmowy nie wliczają się do końcowego wyniku kandydata.
Terminy
Sprawdzian znajomości języka polskiego (o ile dotyczy kandydata): 16 września 2024 r.
Ogłoszenie wyników: 17 września 2024 r.
Przyjmowanie dokumentów: 18-19 września 2024 r.
Opłaty
Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)
Studia są płatne - wysokość opłat za studia
Wymagane dokumenty
Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia
Dodatkowe informacje
Koordynator ds. rekrutacji w trybie przeniesienia z innej uczelni: dr Anna Krajewska, anna.krajewska@uw.edu.pl, (22) 55-20-233
Znajdź nas na mapie: Instytut Stosowanych Nauk Społecznych