• log in
  • create an account

Transfers from other universities for first-cycle, second-cycle and long-cycle Master-level studies 2024/2025

switch registrations cancel selection

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

Polish Philology

Details
Code S2-FP
Organizational unit Faculty of Polish Studies
Field of studies Polish Philology
Form of studies Full-time
Level of education Second cycle
Educational profile academic
Language(s) of instruction Polish
Admission limit 20
Duration 2 years
Recruitment committee address rekrut.polon@uw.edu.pl
tel 22 55 21 031
WWW address http://www.polon.uw.edu.pl/
Required document
  • Higher education
  Ask a question
There is currently no active phase.

(show past turns)

Studia drugiego stopnia na kierunku filologia polska umożliwiają zdobycie zaawansowanej wiedzy z zakresu literaturoznawstwa i językoznawstwa oraz pogłębienie umiejętności i kompetencji społecznych pozwalających na wykorzystanie wiedzy z tych dziedzin w dalszych badaniach naukowych lub w działalności zawodowej.

Opracowana koncepcja kształcenia pozwala studentom na podjęcie specjalistycznych studiów obejmujących z jednej strony zagadnienia dotyczące m. in. najnowszej literatury polskiej, literatury popularnej, badań i metodologii teoretycznoliterackich, z drugiej zaś językoznawstwa ogólnego, historii języka polskiego i leksykografii. Na studiach drugiego stopnia studenci wybierają jeden z dwóch modułów: tradycja i nowoczesność lubkomparatystyka, dzięki czemu mają możliwość takiego wyprofilowania własnej ścieżki edukacji akademickiej, aby w jak największym stopniu odpowiadała ona ich potrzebom naukowym. W ramach każdego z modułów studenci mogą skorzystać z szerokiej oferty konwersatoriów, które są zgodne z ich zainteresowaniami i spójne z działalnością naukową prowadzoną (również w ramach grantów) przez wykładowców. Daje to studentom możliwość włączenia się w badania naukowe związane z interesującą ich dziedziną wiedzy. Na studiach magisterskich studenci nabywają umiejętności pozwalające na samodzielne przygotowanie rozprawy naukowej, obejmujące zgromadzenie materiału, wybór metody badawczej, postawienie i obronę tezy, selekcję bibliografii, a także krytyczne ustosunkowanie się do wiedzy na dany temat. Absolwenci studiów drugiego stopnia na kierunku filologia polska są gotowi do podjęcia dalszego kształcenia w szkołach doktorskich oraz do zawodowego angażowania się w życie społeczne, naukowe i kulturalne.

Studia na kierunku filologia polska pozwalają także na pogłębienie kompetencji i umiejętności zawodowych zdobytych podczas studiów pierwszego stopnia, jednak w odróżnieniu od studiów licencjackich wybór specjalizacji nie jest obowiązkowy. Na studiach drugiego stopnia przewidziana jest kontynuacja specjalizacji nauczycielskiej, która pozwala uzyskać pełne uprawnienia pedagogiczne, pozwalające na podjęcie pracy w szkole podstawowej lub ponadpodstawowej.

Od roku akademickiego 2024/2025 studenci mają możliwość wyboru specjalizacji prosty język i przyjazna komunikacja, w programie której dominują zajęcia praktyczne – warsztaty z pisania i redagowania tekstów zgodnych z zasadami prostego języka i przyjaznej komunikacji oraz tekstów dostosowanych do osób z ograniczeniami komunikacyjnymi. Na specjalizację zostanie przyjętych 40 osób, które napiszą test z kultury języka polskiego i zdobędą najwyższe wyniki.

Wszystkie polonistyczne zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku na terenie Kampusu Głównego Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28), w gmachu Wydziału Polonistyki. Studenci mają w nim do dyspozycji w pełni wyposażone sale dydaktyczne, dwie biblioteki i czytelnie wydziałowe. Dostęp do literatury i niezbędnych narzędzi badawczych zapewnia też bliskość Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

Aktualny program studiów można znaleźć na stronie Wydziału Polonistyki, w zakładce „Studia”.

 


Zasady kwalifikacji

O przeniesienie w ramach ustalonego limitu miejsc mogą ubiegać się osoby studiujące w trybie stacjonarnym, które ukończyły pierwszy rok studiów drugiego stopnia i które wywiązały się ze wszystkich zobowiązań wobec macierzystej uczelni. Ostateczną decyzję w sprawie przeniesień podejmuje Kierownik Jednostki Dydaktycznej, uwzględniając różnice programowe i sytuację życiową kandydata.

W wypadku większej niż przewidziany limit miejsc liczby kandydatów spełniających wymogi kwalifikacyjne decyduje średnia ocen uzyskanych w trakcie dotychczasowego toku studiów.

Kandydaci zobowiązani są do dostarczenia następujących dokumentów:

a. umotywowany wniosek o przeniesienie,
b. poświadczone w macierzystej jednostce dokumenty potwierdzające dotychczasowy przebieg studiów:

  • potwierdzenie posiadania przez kandydata praw studenckich,
  • liczbę zaliczonych etapów (semestrów) studiów ze wskazaniem ich kierunku,
  • poziom kształcenia (studia II stopnia) i formę (stacjonarna, niestacjonarna) odbywanych studiów,
  • wykaz przedmiotów zaliczonych (nazwa przedmiotu, liczba godzin, oceny, punkty ECTS) potwierdzony przez macierzystą jednostkę,
  • średnią wszystkich ocen uzyskanych w trakcie dotychczasowego toku studiów,

c. dokumenty poświadczające szczególną sytuację życiową kandydata, jeżeli stanowi ona uzasadnienie wniosku o przeniesienie.

Przeniesienia z uczelni zagranicznych

Kandydatów przenoszących się z uczelni zagranicznych obowiązują te same zasady co kandydatów przenoszących się z uczelni w Polsce. Skala ocen zostanie przeliczona na skalę ocen obowiązującą na UW.

 

Sprawdzenie kompetencji kandydatów do studiowania w języku polskim

Forma sprawdzianu: rozmowa sprawdzająca znajomość języka polskiego. Rozmowa dotyczy tylko osób z dyplomami zagranicznymi, które nie mają honorowanego przez Uniwersytet Warszawski dokumentu poświadczającego znajomość języka polskiego co najmniej na poziomie B2.

Podczas rozmowy sprawdzana będzie znajomość języka polskiego na poziomie umożliwiającym podjęcie przez kandydata studiów w języku polskim, w tym:

  • znajomość podstawowej terminologii językoznawczej z zakresu gramatyki opisowej języka (części zdania, części mowy, rodzaje zdań, klasyfikacje głosek) (0-25 pkt.),
  • znajomość podstawowej terminologii teoretycznoliterackiej (0-25 pkt.),
  • umiejętność czytania ze zrozumieniem i interpretacji wybranego tekstu poetyckiego
    (0-25 pkt.),
  • umiejętność czytania ze zrozumieniem i ustnego streszczenia wybranego tekstu naukowego lub popularnonaukowego poświęconego tematyce językoznawczej lub literaturoznawczej
    (0-25 pkt.).

Maksymalna liczba punktów możliwa do uzyskania z rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego wynosi 100. Próg punktowy konieczny do uznania kompetencji językowych za wystarczające wynosi 60 pkt.

Potwierdzenie przez komisję wystarczającej znajomości języka polskiego jest warunkiem dopuszczenia kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjnego. Punktacja z rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego nie jest wliczana do końcowego wyniku postępowania kwalifikacyjnego.

 

Terminy

Sprawdzian znajomości języka polskiego (o ile dotyczy kandydata): 19 września 2024 r.

Ogłoszenie wyników: 24 września 2024 r.

Przyjmowanie dokumentów: 

  • I termin: 25-26 września 2024 r.
  • II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 27, 30 września 2024 r.

 

Opłaty

Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)

 

Wymagane dokumenty

Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia

 

Dodatkowe informacje

Koordynator ds. rekrutacji w trybie przeniesienia z innej uczelni: mgr Zuzanna Wasiak, z.wasiak2@uw.edu.pl, (22) 55-21-100

Znajdź nas na mapie: Wydział Polonistyki