Code | S1-KUWK |
---|---|
Organizational unit | Faculty of Polish Studies |
Field of studies | Cultural Studies - Science of Culture |
Form of studies | Full-time |
Level of education | First cycle |
Educational profile | academic |
Language(s) of instruction | Polish |
Admission limit | 10 |
Duration | 3 years |
Recruitment committee address | rekrut.polon@uw.edu.pl tel. (22) 55-21-031 |
WWW address | http://ikp.uw.edu.pl/ |
Required document | |
Ask a question |
Dziedzina: nauki humanistyczne
Dyscyplina: nauki o kulturze i religii
Język wykładowy: polski
Tytuł zawodowy, który uzyskasz po skończeniu studiów: licencjat
Gdzie i kiedy będziesz mieć zajęcia
Miejsce: Zajęcia odbywają się w budynku Instytutu Kultury Polskiej na Kampusie Głównym przy ulicy Krakowskie Przedmieście 26/28. Niektóre zajęcia (np. przedmioty ogólnouniwersyteckie) mogą się odbywać się w innych lokalizacjach.
Czas: Zajęcia mogą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00.
Czego będziesz się uczyć na kulturoznawstwie – wiedzy o kulturze
Zajęcia na kierunku kulturoznawstwo – wiedza o kulturze pomagają zrozumieć podstawy antropologii i historii kultury. W trakcie studiów będziesz badać media zarówno w formie słowa, obrazu, gestu, jak i w ich różnych postaciach i trybach: od prasy i książki, przez film i fotografię, teatr i performans, po radio i internet. Na zajęciach zdobędziesz ogólną wiedzę humanistyczną (podstawy filozofii, logiki, estetyki, poetyki, kultury antycznej), a dzięki bogatej ofercie konwersatoriów, seminariów i innych zajęć dodatkowych wyprofilujesz ścieżkę kształcenia zgodnie ze swoimi zainteresowaniami.
Najważniejszą metodą pracy na kierunku są ćwiczenia, podczas których będziesz dyskutować na temat przeczytanych lektur oraz analizować studia przypadków. Nieliczne zajęcia prowadzimy w formie wykładów – pozwalają one usystematyzować wiedzę. Podczas zajęć poznasz najnowsze metodologie badań kulturoznawczych, a także nowe i tradycyjne narzędzia badawcze. Na kulturoznawstwie – wiedzy o kulturze stawiamy na praktykę – staramy się Ci pokazać, jak swoją wiedzę, umiejętności i kompetencje zdobyte podczas studiów możesz wykorzystać w konkretnych działaniach poza uczelnią.
Szczegółowy program studiów można znaleźć na stronach:
- https://polon.uw.edu.pl/programy-studiow/,
- https://ikp.uw.edu.pl/studia/kulturoznawstwo/studia-i-stopnia/.
Czy podczas studiów na kulturoznawstwie – wiedzy o kulturze będziesz realizować praktyki
W programie studiów nie przewidzieliśmy obowiązkowych praktyk.
Czy podczas studiów istnieje możliwość realizacji jednego/kilku semestrów na innej uczelni
Możesz skorzystać z programów MOST lub ERASMUS+. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronach: https://ikp.uw.edu.pl/studia/erasmus-studia-i-praktyki-za-granica/ lub https://polon.uw.edu.pl/erasmus-i-most/.
Jaką wiedzę, umiejętności i kompetencje zdobędziesz na kulturoznawstwie – wiedzy o kulturze
Podczas studiów zdobędziesz usystematyzowaną wiedzę z zakresu antropologii kultury, historii kultury polskiej i wybranych kultur obcych. Będziesz w sposób krytyczny analizować i interpretować zjawiska i teksty kultury. Nauczysz się wykorzystywać teorie antropologiczne oraz wybrane inne teorie z zakresu nauk humanistycznych, a rezultaty swoich prac naukowych przedstawiać ustnie lub w tekstach pisanych.
Gdzie możesz znaleźć pracę po ukończeniu kulturoznawstwa – wiedzy o kulturze
Nie ma takiego zawodu jak „kulturoznawca”, jednak dzięki temu absolwenci studiów na kierunku kulturoznawstwo – wiedza o kulturze nie są zamknięci w wąskiej niszy. Są przygotowani do pracy w różnych instytucjach i środowiskach.
Nasi absolwenci pracują wszędzie tam, gdzie potrzebne są umiejętności analizy, interpretacji i komunikacji oraz wiedza humanistyczna. Osoby po studiach kulturoznawczych zmieniają przestrzeń wokół siebie i kształtują więzi społeczne. Pracują w różnorodnych instytucjach kultury (urzędy, muzea, kina, galerie, stowarzyszenia), prowadzą badania (także badania rynku) oraz współdziałają z różnymi społecznościami.
Dzięki nauce krytycznego myślenia oraz doskonaleniu warsztatu pisarskiego absolwenci kulturoznawstwa – wiedzy o kulturze są cenieni jako dziennikarze, krytycy filmowi i teatralni, redaktorzy, wydawcy. Wielu z nich odnosi sukcesy w środowiskach twórczych, m.in. jako pisarze, poeci, reżyserzy i dramaturdzy. Zdobyta podczas studiów umiejętność komunikacji za pomocą tekstu, obrazu czy filmu jest szczególnie wartościowa dla osób popularyzujących naukę i kulturę, działających na polu mediów społecznościowych, copywriterów i specjalistów od PR. Dzięki umiejętnościom wielostronnej i pogłębionej analizy zjawisk społecznych absolwenci studiów kulturoznawczych są cenionymi ekspertami w firmach i programach samorządowych. Mogą tworzyć programy dydaktyczne i konsultować polityki lokalne.
Gdzie znajdziesz więcej informacji o kulturoznawstwie – wiedzy o kulturze i programie studiów
Wejdź na nasze strony:
Zasady kwalifikacji
Przeniesienie możliwe jest na podstawie wyników kandydata na dotychczasowych studiach (minimalna średnia 4,0). O przeniesienie w ramach ustalonego limitu miejsc mogą ubiegać się osoby studiujące w trybie stacjonarnym, które ukończyły pierwszy rok studiów i które wywiązały się ze wszystkich zobowiązań wobec macierzystej uczelni. Ostateczną decyzję w sprawie przeniesień podejmuje Kierownik Jednostki Dydaktycznej na podstawie różnic programowych i sytuacji życiowej kandydata.
W wypadku większej niż przewidziany limit miejsc liczby kandydatów spełniających wymogi kwalifikacyjne decyduje średnia ocen uzyskanych w trakcie dotychczasowego toku studiów.
Kandydaci zobowiązani są do dostarczenia następujących dokumentów:
- umotywowany wniosek o przeniesienie;
- poświadczone w macierzystej jednostce dokumenty potwierdzające dotychczasowy przebieg studiów:
- potwierdzenie posiadania przez kandydata praw studenckich;
- liczbę zaliczonych etapów (semestrów) studiów ze wskazaniem ich kierunku;
- poziom kształcenia (studia I stopnia, studia II stopnia) i formę (stacjonarna, niestacjonarna) odbywanych studiów;
- wykaz przedmiotów zaliczonych (nazwa przedmiotu, liczba godzin, oceny, punkty ECTS) potwierdzony przez macierzystą jednostkę;
- średnią wszystkich ocen uzyskanych w trakcie dotychczasowego toku studiów.
- dokumenty poświadczające szczególną sytuację życiową kandydata, jeżeli stanowi ona uzasadnienie wniosku o przeniesienie.
Przeniesienia z uczelni zagranicznych
Kandydatów przenoszących się z uczelni zagranicznych obowiązują te same zasady co kandydatów przenoszących się z uczelni w Polsce. Skala ocen zostanie przeliczona na skalę ocen obowiązującą na UW.
Sprawdzenie kompetencji kandydatów do studiowania w języku polskim
W postępowaniu kwalifikacyjnym kandydaci z maturą zagraniczną oraz z maturą IB lub EB (nie dotyczy kandydatów z maturą IB lub EB, którzy mają na dyplomie lub zaświadczeniu o zdaniu egzaminu maturalnego wydanym przez OKE wynik egzaminu z języka polskiego), zobowiązani są przedstawić honorowany przez Uniwersytet Warszawski dokument poświadczający znajomość języka polskiego na poziomie co najmniej B2. W przypadku, gdy kandydat nie ma dokumentu potwierdzającego znajomość języka polskiego, musi przystąpić do rozmowy sprawdzającej znajomość tego języka.
W trakcie rozmowy kandydat czyta wskazany przez komisję tekst napisany w języku polskim (np. fragment artykułu, opracowania literackiego, tekstu literackiego), a następnie odpowiada na pytania sprawdzające zrozumienie tekstu i umiejętność poprawnego formułowania zdań w języku polskim. Potwierdzenie przez komisję wystarczającej znajomości języka polskiego jest warunkiem dopuszczenia kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjnego.
Punktacja:
- czytanie – 20 pkt.,
- rozumienie – 40 pkt.,
- formułowanie poprawnych zdań w j. polskim – 40 pkt.
Maksymalna liczba punktów możliwa do uzyskania z rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego wynosi 100. Próg punktowy konieczny do uznania kompetencji językowych za wystarczające wynosi 60 pkt.
Potwierdzenie przez komisję wystarczającej znajomości języka polskiego jest warunkiem dopuszczenia kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjnego. Punktacja z rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego nie jest brana pod uwagę przy obliczaniu końcowego wyniku postępowania kwalifikacyjnego.
Terminy
Sprawdzian znajomości języka polskiego (o ile dotyczy kandydata): 17 lipca 2025 r.
Ogłoszenie wyników: 22 lipca 2025 r.
Przyjmowanie dokumentów:
- I termin: 23-25 lipca 2025 r.
- II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 28-29 lipca 2025 r.
- III termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w drugim terminie): 30-31 lipca 2025 r.
Opłaty
Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)
Wymagane dokumenty
Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia
Dodatkowe informacje
Koordynator ds. rekrutacji w trybie przeniesienia z innej uczelni: mgr Zuzanna Wasiak, z.wasiak2@uw.edu.pl, (22) 55-21-100 (w czasie rekrutacji (22) 55-21-031)
Znajdź nas na mapie: Instytut Kultury Polskiej