Code | S1-OR-AR |
---|---|
Organizational unit | Faculty of Oriental Studies |
Field of studies | Oriental studies, Oriental Studies - Arabic Studies |
Form of studies | Full-time |
Level of education | First cycle |
Educational profile | academic |
Language(s) of instruction | Polish |
Admission limit | 1 |
Duration | 3 years |
Recruitment committee address | rekrutacja.orient@uw.edu.pl tel. (22) 55-24-052, (22) 55-22-200, (22) 55-22-213 |
WWW address | http://orient.uw.edu.pl/ |
Required document | |
Ask a question |
Dziedzina:
Dyscyplina: nauki o kulturze i religii
Język wykładowy: polski
Tytuł zawodowy, który uzyskasz po skończeniu studiów: licencjat
Gdzie i kiedy będziesz mieć zajęcia
Miejsce: Budynek Porektorski Uniwersytetu Warszawskiego (UW), ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
Czas: od poniedziałku do piątku
Jaką wiedzę, umiejętności i kompetencje zdobędziesz na tym kierunku
Po ukończeniu studiów arabistycznych w Katedrze Arabistyki i Islamistyki Uniwersytetu Warszawskiego znasz język arabski na poziomie B2. Oznacza to, że możesz płynnie komunikować się z rodzimymi użytkownikami tego języka oraz samodzielnie czytasz i rozumiesz teksty o zróżnicowanej tematyce. Posiadasz szeroką wiedzę o świecie arabskim i jego zróżnicowanej kulturze. Znasz historię i współczesne wyzwania, przed jakimi stoją państwa arabskie. Potrafisz wskazać i opisać wyznawane w nich religie, szczególnie islam oraz jego rozmaite odłamy i nurty. Orientujesz się w tematach poruszanych w literaturze arabskiej oraz charakterystycznych dla niej gatunkach. Szeroki wybór lektoratów organizowanych przez Szkołę Języków Wschodnich UW umożliwi ci naukę innych języków Azji i Afryki. Dzięki ofercie stypendialnej Wydziału Orientalistycznego, podczas pobytu w krajach arabskich masz szansę pogłębić wiedzę zdobytą na zajęciach oraz poznać realia życia codziennego w interesującym cię regionie.
Jako że orientalistyka ma charakter interdyscyplinarny, po zakończeniu studiów na tym kierunku znasz także podstawową terminologię nauk humanistycznych i powiązane z nią metodologie, których praktycznego zastosowania uczysz się podczas przygotowywań do pracy licencjackiej. W twojej pracy licencjackiej możesz wówczas zająć się tym, co w arabistyce najbardziej cię interesuje. Pod kierunkiem wyspecjalizowanej kadry masz możliwość opracować tematykę związaną np. z wyzwaniami współczesności – polityki, obyczajowości czy sztuki państw arabskich – albo przyjrzeć się bliżej wybranym zagadnieniom historycznym lub językowym.
Katedra Arabistyki i Islamistyki i Wydział Orientalistyczny UW oferują wiele możliwości rozwoju zainteresowań poprzez udział w zajęciach ogólnouniwersyteckich, działalność kół naukowych, uczestnictwo w konferencjach studencko-doktoranckich, wydarzeniach popularnonaukowych, a także spotkaniach z wybitnymi osobistościami ze świata arabskiego oraz specjalistkami i specjalistami w dziedzinie arabistyki. W ten sposób możesz lepiej poznać inne osoby studiujące, wymienić się doświadczeniami akademickimi oraz opanować różnorodne aspekty komunikacji naukowej.
Gdzie możesz znaleźć pracę po ukończeniu studiów
Dzięki wiedzy i umiejętnościom zdobytym podczas studiów w Katedrze Arabistyki i Islamistyki UW możesz pracować w dyplomacji i administracji publicznej, organizacjach międzynarodowych i pozarządowych, instytucjach kultury lub think tankach zajmujących się migracją, wielokulturowością i polityką zagraniczną. Twoje kompetencje zostaną także docenione przez środowisko biznesowe i korporacyjne. Jako osoba specjalizująca się w tematyce związanej ze światem arabskim i islamem, praktyczne zastosowanie swojego wykształcenia znajdziesz w dziennikarstwie, pracy naukowej, a także dydaktycznej – m.in. w szkołach językowych.
Czy na kierunku studiów są różne specjalności i specjalizacje
Czego będziesz się uczyć na studiach
Program studiów licencjackich na kierunku orientalistyka-arabistyka uwzględnia wieloletnie doświadczenia Wydziału Orientalistycznego UW w nauczaniu języka arabskiego oraz przekazywaniu wiedzy na temat rozmaitych aspektów związanej z nim kultury. Osoby prowadzące zajęcia są wybitnymi badaczkami i badaczami świata arabskiego i muzułmańskiego, a o ich osiągnięciach naukowych świadczą liczne publikacje w polskich oraz zagranicznych wydawnictwach i czasopismach. Lektorami są native-speakerzy o wysokich kwalifikacjach.
Osią programu orientalistyki-arabistyki jest intensywna nauka literackiego języka arabskiego, wzbogacona o wykład i ćwiczenia z gramatyki oraz zajęcia z jednego z dialektów arabskich. Nie mniej istotne są wykłady i ćwiczenia na temat historii i literatury świata arabskiego oraz religii, filozofii i sztuki islamu. W programie orientalistyki-arabistyki znajdują się również przedmioty dotyczące współczesności - wyzwań politycznych, gospodarczych, społecznych i kulturowych, przed którymi stoi świat arabski. Zajęcia arabistyczne odbywają się w małych grupach, które zapewniają inspirującą atmosferę oraz bezpośredni kontakt z prowadzącymi.
Podczas studiów poznasz również podstawy metodologii nauk humanistycznych oraz ich zastosowania w orientalistyce, a także specyfikę badań arabistycznych i islamistycznych. Wiedzę tę wykorzystasz podczas przygotowywania pracy dyplomowej na interesujący cię temat. Zdobędziesz również kompetencje, które pomogą ci mierzyć się z problemami współczesnego świata, ułatwią komunikację międzykulturową oraz okażą się przydatne na nieustannie zmieniającym się rynku pracy.
Dzięki szerokiemu wachlarzowi zajęć ogólnouniwersyteckich poszerzysz swoją wiedzę z wybranych przez ciebie dziedzin i tematów, udoskonalisz umiejętności w zakresie znanych ci już języków obcych lub poznasz nowe, np. języki Azji i Afryki.
Zasady kwalifikacji
O przyjęcie na studia w ramach przeniesienia mogą ubiegać się studenci, którzy ukończyli co najmniej I rok stacjonarnych studiów I stopnia i uzyskali z całego dotychczasowego toku studiów w jednostce macierzystej arytmetyczną średnią ocen (z egzaminów i zaliczeń na ocenę) co najmniej 4,0.
Osoby, które planują podjąć studia w trybie przeniesienia, zobowiązane są złożyć do Kierownika Jednostki Dydaktycznej:
- Wniosek o przyjęcie na studia w trybie przeniesienia z innej uczelni. Na wniosku dziekan wydziału lub uczelni, na której student odbywał studia, potwierdza, że student wypełnił wszystkie obowiązki wynikające z regulaminu obowiązującego w jednostce, z której chce się przenieść.
- Potwierdzony wykaz ocen, zawierający potwierdzenie zaliczenia wszystkich lat studiów, które ukończył wnioskodawca.
- Program studiów obowiązujący w jednostce, z której zamierza się przenieść.
- Średnią ocen potwierdzoną przez dziekanat wydziału lub uczelni, z której zamierza się przenieść.
Ponadto, komisja Katedry przeprowadzi pisemny egzamin sprawdzający znajomość języka arabskiego na poziomie odpowiadającym poziomowi roku, na który kandydat się przenosi. Uzyskanie oceny pozytywnej z tego egzaminu stanowi podstawę dopuszczenia Kandydata/Kandydatki do dalszego postępowania rekrutacyjnego.
Kandydat/Kandydatka może maksymalnie otrzymać 200 pkt. rekrutacyjnych. Lista rankingowa sporządzana jest na podstawie zestawienia następujących kryteriów: oceny z egzaminu i średniej ocen z dotychczasowego okresu studiów. Suma tych dwóch składników stanowi wynik punktowy umieszczany na liście rankingowej.
Sposób obliczania punktacji:
1. Ocena z egzaminu językowego:
- Celujący i Bardzo dobry – 100 pkt.
- Dobry plus - 90 pkt.
- Dobry – 80 pkt.
- Dostateczny plus – 70 pkt.
- Dostateczny – 60 pkt.
2. Średnia ocen z dotychczasowego okresu studiów:
- Wp = Śo*100/5
gdzie:
- W p – wynik punktowy
- Śo – średnia ocen za cały okres studiów kandydata
Kierownik Jednostki Dydaktycznej na podstawie opinii kierownika Katedry ustala, czy program studiów realizowanych w jednostce, z której student zamierza się przenieść, odpowiada programowi studiów realizowanemu w Katedrze, oraz określa wykaz przedmiotów do uzupełnienia i terminy ich zaliczenia.
Sprawdzenie kompetencji kandydatów do studiowania w języku polskim
W zakresie potwierdzenia kompetencji językowych kandydatów do studiowania w języku polskim, obowiązują ogólne zasady określone w uchwale rekrutacyjnej Senatu UW na rok akademicki 2025/2026. Kandydat zobowiązany jest przestawić honorowany przez Uniwersytet Warszawski dokument poświadczający znajomość języka polskiego na poziomie co najmniej B2.
Terminy
Egzamin z języka arabskiego: 18 września 2025 r.
Ogłoszenie wyników: 24 września 2025 r.
Przyjmowanie dokumentów:
- I termin: 25-26 września 2025 r.
- II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 29-30 września 2025 r.
Opłaty
Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)
Wymagane dokumenty
Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia
Dodatkowe informacje
Koordynator ds. rekrutacji w trybie przeniesienia z innej uczelni: dr Jan Rogala, j.rogala@uw.edu.pl, (22) 55-20-513
Znajdź nas na mapie: Wydział Orientalistyczny