Code | S1-OR-IR |
---|---|
Organizational unit | Faculty of Oriental Studies |
Field of studies | Oriental studies, Oriental Studies - Iranian Studies |
Form of studies | Full-time |
Level of education | First cycle |
Educational profile | academic |
Language(s) of instruction | Polish |
Admission limit | 1 |
Duration | 3 years |
Recruitment committee address | rekrutacja.orient@uw.edu.pl tel. (22) 55-24-052, (22) 55-22-200, (22) 55-22-213 |
WWW address | http://orient.uw.edu.pl/ |
Required document | |
Ask a question |
Dziedzina: nauki humanistyczne
Dyscyplina: nauki o kulturze i religii
Język wykładowy: polski
Tytuł zawodowy, który uzyskasz po skończeniu studiów: licencjat
Gdzie i kiedy będziesz mieć zajęcia
Miejsce: Zajęcia będziesz mieć w budynku Wydziału Orientalistycznego przy ul. Hożej 69.
Czas: Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00–20:00.
Jaką wiedzę, umiejętności i kompetencje zdobędziesz na iranistyce
Na iranistyce zdobędziesz wiedzę na temat kultury, literatury, historii, filozofii, religii i sztuki świata irańskiego (Iran, Tadżykistan, Afganistan). Dowiesz się o korzeniach współczesnych konfliktów w regionie oraz poznasz ich globalny kontekst.
Dzięki studiom na iranistyce będziesz komunikować się w języku perskim na poziomie B2+ umożliwiającym codzienną interakcję i pracę z tekstami źródłowymi. W ramach studiów możesz również nauczyć się innych języków regionu, zapisując się na lektoraty języków takich jak dari, paszto, tadżycki i arabski (uruchomienie lektoratu zależy od liczby chętnych).
Studiując na iranistyce zdobędziesz też podstawowe umiejętności analizy zjawisk kulturowych, społecznych i historycznych związanych ze światem irańskim.
Studia na iranistyce wyposażą cię w takie kompetencje społeczne, jak gotowość do współpracy międzykulturowej, a także umiejętność promowania dialogu międzykulturowego oraz współpracy międzynarodowej.
Gdzie możesz znaleźć pracę po ukończeniu studió w
Po ukończeniu studiów licencjackich na kierunku orientalistyka — iranistyka możesz podjąć pracę w instytucjach kultury, mediach, administracji publicznej (MSZ, placówki dyplomatyczne) oraz w organizacjach międzynarodowych, wymagających znajomości języka perskiego i kultury regionu.
Czy na kierunku studió w są różne specjalności i specjalizacje
W ramach iranistyki nie ma podziału na specjalności i specjalizacje. Program iranistyczny obejmuje obszar świata irańskiego. Zapoznasz się zatem szczegółowo z kulturą Iranu oraz wybranymi zagadnieniami kultury Tadżykistanu i Afganistanu. W ramach programu studiów weźmiesz udział w zajęciach o profilu kulturoznawczym, historycznym, literaturoznawczym, religioznawczym, społeczno-politycznym i językoznawczym.
Czego będziesz się uczyć na studiach
Zajęcia na iranistyce mają charakter interdyscyplinarny. Ważną część zajęć stanowią ćwiczenia z praktycznej nauki języka perskiego (języka mówionego, literackiego, prasowego i języka mediów). Zajęcia prowadzone są min. przez native speakerów. Oferujemy wysoki poziom nauczania, po trzech latach studiowania osiągniesz poziom B2+. Język jest, naszym zdaniem podstawowym narzędziem, które umożliwia poznanie i zrozumienie kultury świata irańskiego.
Dlatego nauczając języka jednocześnie oferujemy przedmioty poświęcone historii, kulturze, literaturze, sztuce i religiom Iranu i świata irańskiego oraz zagadnieniom społeczno-politycznym regionu. Będziesz się więc uczyć o wielu dawnych i współczesnych aspektach kultury i życia społecznego w świecie irańskim.
Zajęcia prowadzone są w postaci warsztatów, konwersatoriów, wykładów, ćwiczeń i seminariów. Podczas zajęć wykorzystujemy materiały audiowizualne (filmy irańskie, irańskie programy telewizyjne itp.), zdjęcia, materiały audio.
Iranistyka to kierunek elitarny, na którym od lat zajęcia prowadzone są w bardzo małych grupach a każda osoba studiująca traktowana jest w sposób indywidualny. Dbamy nie tylko o indywidualny rozwój każdej osoby zgodnie z jej zainteresowaniami ale także o miłą i przyjazną atmosferę podczas studiów. Na Iranistyce działa studencki Iranistyczne Koło Naukowe. Włączamy studentów we współpracę naukową z wykładowcami. Najzdolniejszych studentów lat wyższych polecamy do pracy w miejscach, w których jest zapotrzebowanie na iranistów znających język i kulturę regionu. Poza zajęciami organizujemy również debaty iranistyczne z naszymi wykładowcami, którzy dzielą się swoim doświadczeniem i wynikami prowadzonych badań naukowych. W wykładach gościnnych biorą udział goście z Polski i zagranicy, w tym byli ambasadorowie Iranu i inni przedstawiciele polskiej dyplomacji związani z regionem świata irańskiego.
Czy podczas studió w będziesz realizować praktyki
Na naszym kierunku nie ma obowiązku realizowania praktyk. Mimo to, osoby studenckie często korzystają z praktyk w ambasadach, MSZ i innych instytucjach administracji publicznej w kraju lub za granicą.
Czy podczas studiów istnieje możliwość realizacji jednego/kilku semestró w na innej uczelni
Tak, studiując na iranistyce, możesz skorzystać z programów MOST lub ERASMUS+. W wybranych okresach istnieją możliwości korzystania ze stypendiów oferowanych w Iranie.
Gdzie znajdziesz więcej informacji i programie studió w
Szczegółowe informacje na temat studiów na iranistyce znajdziesz na naszej stronie internetowej: https://iranistyka.orient.uw.edu.pl/
Zapraszamy też na nasz profil na Instagramie (zakladiranistyki_uw) i na Facebooku (Iranistyka UW / گروه ایرانشناسی دانشگاه ورشو ).
Zasady kwalifikacji
O przyjęcie na studia w ramach przeniesienia mogą ubiegać się studenci, którzy ukończyli co najmniej I rok stacjonarnych studiów I stopnia i uzyskali z całego dotychczasowego toku studiów w jednostce macierzystej arytmetyczną średnią ocen (z egzaminów i zaliczeń na ocenę) co najmniej 4,0.
Osoby, które planują podjąć studia w trybie przeniesienia, zobowiązane są złożyć do Kierownika Jednostki Dydaktycznej:
- Wniosek o przyjęcie na studia w trybie przeniesienia z innej uczelni. Na wniosku dziekan wydziału lub uczelni, na której student odbywał studia, potwierdza, że student wypełnił wszystkie obowiązki wynikające z regulaminu obowiązującego w jednostce, z której chce się przenieść.
- Potwierdzony wykaz ocen, zawierający potwierdzenie zaliczenia wszystkich lat studiów, które ukończył wnioskodawca.
- Program studiów obowiązujący w jednostce, z której zamierza się przenieść.
- Średnią ocen potwierdzoną przez dziekanat wydziału lub uczelni, z której zamierza się przenieść.
Ponadto, komisja Zakładu przeprowadzi pisemny egzamin sprawdzający znajomość języka perskiego na poziomie odpowiadającym poziomowi roku, na który kandydat się przenosi. Uzyskanie oceny pozytywnej z tego egzaminu stanowi podstawę dopuszczenia Kandydata/Kandydatki do dalszego postępowania rekrutacyjnego.
Kandydat/Kandydatka może maksymalnie otrzymać 200 pkt. rekrutacyjnych. Lista rankingowa sporządzana jest na podstawie zestawienia następujących kryteriów: oceny z egzaminu i średniej ocen z dotychczasowego okresu studiów. Suma tych dwóch składników stanowi wynik punktowy umieszczany na liście rankingowej.
Sposób obliczania punktacji:
1. Ocena z egzaminu językowego:
- Celujący i Bardzo dobry – 100 pkt.
- Dobry plus - 90 pkt.
- Dobry – 80 pkt.
- Dostateczny plus – 70 pkt.
- Dostateczny – 60 pkt.
2. Średnia ocen z dotychczasowego okresu studiów:
- Wp = Śo*100/5
gdzie:
- W p – wynik punktowy
- Śo – średnia ocen za cały okres studiów kandydata
Kierownik Jednostki Dydaktycznej na podstawie opinii kierownika Zakładu ustala, czy program studiów realizowanych w jednostce, z której student zamierza się przenieść, odpowiada programowi studiów realizowanemu w Zakładzie, oraz określa wykaz przedmiotów do uzupełnienia i terminy ich zaliczenia.
Sprawdzenie kompetencji kandydatów do studiowania w języku polskim
W zakresie potwierdzenia kompetencji językowych kandydatów do studiowania w języku polskim, obowiązują ogólne zasady określone w uchwale rekrutacyjnej Senatu UW na rok akademicki 2025/2026. Kandydat zobowiązany jest przestawić honorowany przez Uniwersytet Warszawski dokument poświadczający znajomość języka polskiego na poziomie co najmniej B2.
Terminy
Egzamin z języka perskiego: 18 września 2025 r.
Ogłoszenie wyników: 24 września 2025 r.
Przyjmowanie dokumentów:
- I termin: 25-26 września 2025 r.
- II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 29-30 września 2025 r.
Opłaty
Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)
Wymagane dokumenty
Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia
Dodatkowe informacje
Koordynator ds. rekrutacji w trybie przeniesienia z innej uczelni: dr Jan Rogala, j.rogala@uw.edu.pl, (22) 55-20-513
Znajdź nas na mapie: Wydział Orientalistyczny