Code | S1-ORP |
---|---|
Organizational unit | Faculty of Political Science and International Studies |
Field of studies | Organization of the Labour Market |
Form of studies | Full-time |
Level of education | First cycle |
Educational profile | practical |
Language(s) of instruction | Polish |
Admission limit | 1 |
Duration | 3 years |
Recruitment committee address | rekrutacja.wnpism@uw.edu.pl tel. (22) 55-22-986 |
WWW address | https://wnpism.uw.edu.pl/ |
Required document | |
Ask a question |
Dziedzina: nauki społeczne
Dyscyplina: nauki o polityce i administracji
Język wykładowy: polski
Tytuł zawodowy, który uzyskasz po skończeniu studiów: licencjat
Gdzie i kiedy będziesz mieć zajęcia
Miejsce: Zajęcia odbywają się w Kampusie Głównym, na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW (w Gmachu Audytoryjnym), przy ulicy Krakowskie Przedmieście 26/28, a także w innych budynkach kampusu (stary BUW) i okolicznych budynkach Wydziału (np. przy ul. Nowy Świat 67, Nowy Świat 69).
Czas: Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00.
Jaką wiedzę, umiejętności i kompetencje zdobędziesz na tym kierunku
Na studiach na kierunku organizowanie rynku pracy zdobędziesz wiedzę na temat funkcjonowania polskiego i europejskiego rynku pracy oraz mechanizmów kształtujących te rynki. Opanujesz podstawy wiedzy ekonomicznej i socjologicznej. Poznasz instrumenty prawne i finansowe polityki rynku pracy oraz zasady działania kluczowych instytucji rynku pracy.
Zdobędziesz praktyczne umiejętności badania i analizy rzeczywistości społecznej oraz diagnozowania i monitorowania rynku pracy, a także projektowania rozwiązań w wymiarze indywidualnym i grupowym.
Poznasz również wyzwania, jakie stawia rynek pracy przed pojedynczymi ludźmi, dotyczące konieczności uzyskiwania nowych kompetencji, wyboru ścieżki kariery zawodowej i jej zmiany, rozwoju umiejętności pracy w grupie, czy też organizowania pracy zespołu. Rozwiniesz umiejętności w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi, doradztwa zawodowego, rehabilitacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami, pośrednictwa pracy oraz współpracy z europejskimi strukturami wspierającymi realizację zadań z zakresu rynku pracy.
Będziesz przygotowany/-a do podjęcia studiów drugiego stopnia w obszarze nauk społecznych.
Gdzie możesz znaleźć pracę po ukończeniu studiów
Po studiach możesz pracować zarówno w firmach, jak i instytucjach publicznych czy organizacjach pozarządowych, m.in. jako:
- specjalista zajmujący się sferą zarządzania zasobami ludzkimi i relacjami zbiorowymi w organizacji;
- specjalista ds. rekrutacji;
- specjalista ds. HR;
- mediator, negocjator w procesie negocjacji i rozwiązywania sporów zbiorowych;
- doradca w zakresie prowadzenia działań na rzecz rozwoju i wprowadzania zmian w organizacji;
- specjalista ds. szkoleń;
- specjalista ds. zatrudnienia;
- ekspert, analityk,
- badacz rynku pracy.
Czego będziesz się uczyć na studiach
Organizowanie rynku pracy to nowoczesne studia o profilu praktycznym, skierowane do osób zainteresowanych problematyką funkcjonowania rynku pracy i zarządzaniem rynkiem pracy.
Kierunek ma charakter interdyscyplinarny, ponieważ do skutecznego zarządzania rynkiem pracy konieczne jest uwzględnienie wielu elementów i perspektyw. Studia obejmują przedmioty ekonomiczne, socjologiczne, politologiczne i prawne. Studenci poznają m.in. lokalne, regionalne, krajowe i międzynarodowe czynniki kształtujące rynek pracy, zagadnienia współpracy międzysektorowej oraz zasady działania Europejskiego Funduszu Społecznego. Uczą się diagnozy i monitoringu rynku pracy, a także metod prowadzenia badań społecznych. Poznają kluczowe zagadnienia z obszaru doradztwa zawodowego i planowania kariery oraz programy work-life balance.
Na zmieniającym się rynku pracy rośnie zapotrzebowanie na dobrze i wszechstronnie przygotowanych absolwentów studiów wyższych – kompetentnych, innowacyjnych, nadążających za tempem zachodzących zmian. Dla efektywnego działania na rynku pracy oraz wykorzystania środków Unii Europejskiej konieczni są specjaliści, którzy będą w stanie tworzyć projekty przedsięwzięć i skutecznie wprowadzać je w życie. Potrzebna jest kadra osób znających mechanizmy ekonomii i polityki rynku pracy oraz posiadających umiejętności niezbędne do efektywnego wykorzystania zasobów ludzkich. Kluczem do sukcesu jest dzisiaj praktyka i gruntowna wiedza na temat funkcjonowania rynku pracy. Studia organizowanie rynku pracy koncentrują się na praktycznych zagadnieniach zatrudnienia i życia zawodowego dając wiedzę oraz umiejętności konieczne do poszukiwania najlepszych rozwiązań.
Program studiów
Studia I stopnia (licencjackie) trwają sześć semestrów i są przeznaczone dla absolwentów szkół średnich. Mogą na nie aplikować osoby posiadające polską, zagraniczną, międzynarodową lub europejską maturę. Studia realizowane są w formie stacjonarnej, a kwalifikacja odbywa się na podstawie wyników maturalnych.
Program studiów obejmuje dwa komplementarne bloki treści kształcenia:
- odnoszące się do wiedzy i umiejętności analitycznych z zakresu funkcjonowania rynku pracy,
- odnoszące się do wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych związanych z bezpośrednią pracą z ludźmi w obszarze organizowania i zarządzania rynkiem pracy.
W zakresie pierwszego bloku uzyskujesz wiedzę i nabywa umiejętności z obszaru ekonomii (w tym ekonomii rynku pracy), prawa pracy, administracji publicznej, społecznych aspektów pracy, organizowania i funkcjonowania rynku pracy, a także metodologii badań prowadzonych w obszarze rynku pracy (w ujęciu statycznym i dynamicznym, także w odniesieniu do badań ewaluacyjnych). W bloku treści kształcenia odnoszących się do bezpośredniej pracy z ludźmi nacisk kładziony jest na nabywanie umiejętności i kompetencji społecznych z zakresu diagnozy kompetencji zawodowych, doradztwa zawodowego i planowania kariery zawodowej, pośrednictwa pracy w ujęciu krajowym i międzynarodowym, planowania usług rynku pracy i projektowania programów integracji i reintegracji zawodowej z wykorzystaniem odpowiednich instrumentów i uwzględnieniem sytuacji i potrzeb grup defaworyzowanych na rynku pracy, budowania zespołu zadaniowego w miejscu pracy i zarządzania nim oraz współpracy międzyorganizacyjnej.
Przygotowanie do podejmowania aktywności zawodowej opiera się nie tylko na wiedzy przekazanej w trakcie zajęć wykładowych, ale przede wszystkim na umiejętnościach i kompetencjach zdobytych w trakcie zajęć warsztatowych oraz praktyk zawodowych. Konstrukcja programu studiów pozwala bowiem na nieustanne konfrontowanie wiedzy zdobytej podczas zajęć dydaktycznych z wiedzą i doświadczeniami zdobywanymi na zajęciach praktycznych i praktykach zawodowych.
Czy podczas studiów będziesz realizować praktyki
Na drugim i trzecim roku należy obowiązkowo zaliczyć praktyki zawodowe w wymiarze łącznie 720 godzin (w uzasadnionych przypadkach praktyki mogą być realizowane wcześniej lub w trakcie przerw międzysemestralnych).
Podstawowym celem praktyk jest praktyczne przygotowanie do podjęcia pracy zawodowej po ukończeniu studiów, poprzez kształtowanie umiejętności zawodowych i kompetencji społecznych w środowisku pracy, a także wzmacnianie postaw aktywnych i przedsiębiorczych. Praktyki zawodowe mogą odbywać się w publicznych i niepublicznych instytucjach związanych z funkcjonowaniem rynku pracy i edukacją ustawiczną, organizacjach III. sektora aktywnych w obszarze rynku pracy, przedsiębiorstwach prywatnych (m.in. działach HR) i in.
Czy podczas studiów istnieje możliwość realizacji jednego/kilku semestrów na innej uczelni
Tak, możesz skorzystać z programów MOST, ERASMUS+ i innych programów wymiany międzynarodowej (np. na podstawie wydziałowej współpracy bilateralnej - międzyuczelnianej).
Gdzie znajdziesz więcej informacji o programie studiów
https://rekrutacja.wnpism.uw.edu.pl/studia-licencjackie/organizowanie-rynku-pracy/
Zasady kwalifikacji
Przeniesienia dokonywane są po zaliczeniu pierwszego roku studiów.
Przeniesienia odbywają się jedynie w ramach tego samego kierunku i poziomu kształcenia. Przeniesienia dokonywane są przed rozpoczęciem roku akademickiego.
Kandydat zobowiązany jest załączyć na osobistym koncie rekrutacyjnym w systemie IRK następujące dokumenty:
- umotywowany wniosek o przeniesienie z dokładnym adresem do korespondencji;
- zaświadczenie z dziekanatu macierzystej jednostki zawierające następujące informacje:
a) potwierdzenie posiadania przez kandydata praw studenckich,
b) liczba zaliczonych etapów (semestrów) studiów ze wskazaniem ich kierunku,
c) średnia wszystkich ocen uzyskanych w trakcie dotychczasowego toku studiów,
d) poziom i forma odbywanych studiów; - wykaz zaliczonych przedmiotów wraz z sylabusami (nazwa przedmiotu, liczba godzin, oceny, punkty ECTS) potwierdzony przez macierzystą jednostkę z adnotacją o stosowanej w uczelni skali ocen;
- podpisane przez dziekana (dyrektora) macierzystej jednostki zaświadczenie, że student wypełnił wszystkie obowiązki wynikające z przepisów obowiązujących w jego macierzystej jednostce (nie zalega z żadnymi zaliczeniami i płatnościami);
- dokumenty poświadczające szczególną sytuację życiową kandydata, jeżeli stanowi ona uzasadnienie wniosku o przeniesienie.
Złożenie niekompletnej dokumentacji skutkuje decyzją negatywną.
Decyzja o przeniesieniu w ramach określonego limitu miejsc jest podejmowana na podstawie złożonych kompletnych dokumentów, różnic programowych wynikających z odmienności planów studiów.
Kandydaci są kwalifikowani na podstawie wyniku rozmowy kwalifikacyjnej przeprowadzanej na podstawie wybranego przez kandydata artykułu naukowego, który zostanie podany do wiadomości kandydatów na stronie IRK.
Sposób przeliczania punktów:
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej kandydat może uzyskać maksymalnie 50 punktów w wyniku oceny następujących predyspozycji i umiejętności:
- analizy zawartości merytorycznej tekstu w kontekście politycznych, ekonomicznych, społecznych i kulturowych uwarunkowań omawianego zjawiska - 0-20 pkt.
- rozumienia przyczyn przebiegu oraz prognozowania zjawiska omówionego w tekście - 0-20 pkt.
- posługiwania się kategoriami z zakresu polityk publicznych - 0-5 pkt.
- języka, stylu kompozycji wypowiedzi - 0-5 pkt
Próg kwalifikacji: 20 pkt.
Artykuły naukowe do rozmowy kwalifikacyjnej
Kandydat podejmując studia w trybie przeniesienia zobowiązany jest do zaliczenia różnic programowych wynikających z odmienności planów studiów. Liczba tych różnic nie może przekroczyć w skali roku akademickiego 6 egzaminów, zaliczeń na ocenę i zaliczeń. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, gdy u kandydata występuje większa różnica programowa niż 6 przedmiotów, Kierownik Jednostki Dydaktycznej, może podjąć decyzję o przyjęciu kandydata z większą liczbą różnic programowych do zaliczenia.
Sprawdzenie kompetencji kandydatów do studiowania w języku polskim
Kandydaci, którzy nie posiadają honorowanego przez UW dokumentu potwierdzającego znajomość języka polskiego co najmniej na poziomie B2, muszą uzyskać potwierdzenie znajomości języka w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Pozytywny wynik postępowania kwalifikacyjnego stanowi potwierdzenie posiadania kwalifikacji do studiowania w języku polskim.
Terminy
Rozmowa kwalifikacyjna: 22-24 lipca 2025 r.
Ogłoszenie wyników: 28 lipca 2025 r.
Przyjmowanie dokumentów: 29-31 lipca 2025 r.
Opłaty
Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)
Wymagane dokumenty
Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia
Dodatkowe informacje
Koordynator ds. rekrutacji w trybie przeniesienia z innej uczelni: Monika Ickiewicz, m.ickiewicz@uw.edu.pl, (22) 55-22-905
Znajdź nas na mapie: Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych