Transfers from other universities for first-cycle, second-cycle and long-cycle Master-level studies 2025/2026

switch registrations cancel selection

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

Designing Regional and Local Development

Details
Code S2-SRL
Organizational unit Institute of the Americas and Europe
Field of studies Designing Regional and Local Development
Form of studies Full-time
Level of education Second cycle
Educational profile academic
Language(s) of instruction Polish
Admission limit 1
Duration 2 years
Recruitment committee address pa.pietrzak@uw.edu.pl
tel. (22) 826-16-54 wew. 105
WWW address http://www.euroreg.uw.edu.pl/pl/
Required document
  • Higher education
  Ask a question
There is currently no active phase.

Upcoming phases in this registration:
  • Phase 1 (05.06.2025 00:00 – 11.09.2025 23:59)

Dziedzina: nauki społeczne

Dyscypliny: geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna, ekonomia i finanse, nauki socjologiczne, nauki o piltyce i administracji

Język wykładowy: polski

Tytuł zawodowy, który uzyskasz po skończeniu studiów: magister

Gdzie i kiedy będziesz mieć zajęcia

Miejsce: Zajęcia odbywają się w Kampusie Głównym, w Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych (EUROREG), Krakowskie Przedmieście 30

Czas: Plan zajęć układany jest tak, aby wszystkie przedmioty obowiązkowe odbywały się w 3-4 dni w tygodniu (I rok) lub 2-3 dni (II rok)

Jaką wiedzę, umiejętności i kompetencje zdobędziesz na tym kierunku

Chcesz lepiej zrozumieć, jak działa świat wokół Ciebie – zarówno ten globalny, jak i lokalny? Interesują Cię zmiany zachodzące w miastach, wsiach i regionach? Ten kierunek może być dla Ciebie!
Studia z zakresu badań regionalnych to odpowiedź na współczesne wyzwania – takie jak nierówności rozwojowe czy skutki globalizacji. Dzięki spojrzeniu regionalnemu możesz zauważyć to, co w „dużym obrazku” często umyka – lokalne problemy, potrzeby i potencjały.
Program łączy spojrzenie globalne – analizujemy światowe megatrendy – z lokalnym – badamy, co naprawdę dzieje się w polskich miastach, miasteczkach i wsiach. Nauczysz się, jak przebiegają procesy rozwoju społecznego i gospodarczego oraz jak nimi zarządzać – np. tworząc i oceniając polityki publiczne.

Co wyróżnia ten kierunek?

  • Połączenie różnych perspektyw – od ekonomii i socjologii, przez geografię i gospodarkę przestrzenną, aż po nauki o polityce i administracji.
  • Bliski kontakt z aktualnymi badaniami naukowymi prowadzonymi w EUROREG-u – jednym z najważniejszych ośrodków badawczych w tej dziedzinie.

To studia dla tych, którzy chcą zmieniać świat – zaczynając od własnego regionu.

Gdzie możesz znaleźć pracę po ukończeniu studiów

Absolwenci są przygotowani do pracy m.in. w: administracji rządowej i samorządowej (ministerstwa, urzędy miast, urzędy marszałkowskie); firmach doradczych i konsultingowych; instytutach badawczych i think tankach; organizacjach pozarządowych i aktywistycznych; instytucjach międzynarodowych (UE, ONZ), a także do kontynuowania studiów na poziomie doktoranckim.

Czy na kierunku studiów są różne specjalności i specjalizacje: nie ma

Czego będziesz się uczyć na studiach

Nasz program łączy solidne podstawy teoretyczne z praktycznym przygotowaniem. Obejmuje m.in.:

  • analizę zjawisk takich jak metropolizacja, suburbanizacja, gentryfikacja, konflikty przestrzenne,
  • studia urbanistyczne i społeczne zależności między środowiskiem, transportem, technologią a rozwojem,
  • analizę procesów rozwojowych w Polsce na tle Europy i świata.

Zdobędziesz konkretne umiejętności:

  • prowadzenia badań (naukowych i konsultingowych),
  • pisania tekstów badawczych po angielsku,
  • tworzenia infografik, wykresów i map,
  • projektowania i ewaluacji polityk publicznych,
  • opracowywania strategii rozwoju miast i regionów.

Poznasz narzędzia takie jak R, STATISTICA, QGIS, MAXQDA, X-Mind oraz zgodne ze standardami naukowymi podejście do wykorzystania narzędzi AI.

Zajęcia teoretyczne i praktyczne

Oprócz tradycyjnych wykładów i ćwiczeń program obejmuje praktyczną naukę zarządzania procesami rozwojowymi – program wizyt studyjnych, obserwacji terenowych, warsztatów, czwartkowych seminariów EUROREG z udziałem polskich i zagranicznych gości, a także gry strategiczne i symulacyjne oraz pracownie badawcze w ramach których razem z pracownikami EUROREG realizujecie ich kluczowe projekty badawcze.

Przygotowanie do przyszłej pracy zawodowej

Kameralna grupa studentów i studentek, nastawienie na użyteczny wymiar realizowanych badań, bezpośredni kontakt z wykładowcami-mentorami posiadającymi doświadczenie w realizacji projektów badawczych, ewaluacyjnych i doradczych oraz duża liczba zajęć w grupach pozwalają na trening praktycznych umiejętności przydatnych w pracy zawodowej.

Czy podczas studiów będziesz realizować praktyki

Praktyki mogą być realizowane w formie badań terenowych organizowanych przez EUROREG lub w instytucjach związanych z tematyką studiów

Czy podczas studiów istnieje możliwość realizacji jednego/kilku semestrów na innej uczelni

Tak, możesz skorzystać z programów MOST lub ERASMUS+

Gdzie znajdziesz więcej informacji o programie studiów

Wejdź na naszą stronę: https://www.euroreg.uw.edu.pl/pl/studia oraz https://www.projektowanierozwoju.euroreg.uw.edu.pl/


Zasady kwalifikacji

Na studia w trybie przeniesienia może być przyjęty/a kandydat/ka, którego/której dotychczasowe studia były zgodne programowo z kierunkiem projektowanie rozwoju regionalnego i lokalnego prowadzonym przez Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych (EUROREG). Na studia w trybie przeniesienia może być przyjęty/a kandydat/ka, który/która udokumentuje znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej B2.

Decyzja o przyjęciu oraz rodzaju i formie uzupełnienia różnic programowych podejmowana jest na podstawie udokumentowanego dotychczasowego przebiegu studiów kandydata. W przypadku zgłoszenia się większej liczby chętnych spełniających określone wyżej warunki podstawą przyjęcia na studia będzie miejsce na liście rankingowej. Lista rankingowa sporządzona będzie według malejącej średniej ocen z dotychczasowego toku studiów.

 

Sprawdzenie kompetencji kandydatów do studiowania w języku polskim

Kandydaci z dyplomem zagranicznym przystępują dodatkowo do rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego w stopniu umożliwiającym studiowanie (na poziomie co najmniej B2). Z rozmowy zwolnione są osoby posiadające dokument poświadczający znajomość języka polskiego na poziomie co najmniej B2.

Przedmiotem rozmowy będzie tekst związany z rozwojem regionalnym i lokalnym, który kandydaci otrzymają na początku egzaminu. Maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania to 10 punktów. Próg punktowy niezbędny do potwierdzenia kompetencji językowych to 5 punktów. Kryteria oceny to: umiejętność czytania ze zrozumieniem (maks. 3 pkt), umiejętność streszczania tekstu i przedstawienia jego najważniejszych założeń (maks. 3 pkt), umiejętność formułowania spójnych, logicznych i poprawnych pod względem językowym odpowiedzi na zadane przez komisję pytania (maks. 4 pkt).

Potwierdzenie przez komisję rekrutacyjną wystarczającej znajomości języka polskiego jest warunkiem dopuszczenia kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjnego.

 

Terminy

Sprawdzian znajomości języka polskiego (o ile dotyczy kandydata): 17 września 2025 r.

Ogłoszenie wyników: 24 września 2025 r.

Przyjmowanie dokumentów: 25-26 września 2025 r.

 

Opłaty

Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)

 

Wymagane dokumenty

Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia

 

Dodatkowe informacje

Koordynator ds. rekrutacji w trybie przeniesienia z innej uczelni: Paulina Pietrzak, pa.pietrzak@uw.edu.pl, (22) 826-16-54 wew.105

Znajdź nas na mapie: Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych