Admission for Doctoral Schools 2025/2026

switch registrations cancel selection

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

Implementation Doctorate Programme

Details
Code 1-SzD-Hum-DW
Organizational unit Doctoral School of Humanities
Form of studies Full-time
Level of education Third cycle
Language(s) of instruction English, Polish
Duration 4 years
Office opening hours ul. Dobra 56/66
00-312 Warszawa
tel: 22 55 20 262
rekrutacja.nh@uw.edu.pl
WWW address https://sdnh.uw.edu.pl
Required document
  • Higher education
  Ask a question
There is currently no active phase.

Past phases in this registration:
  • Phase 1 (22.04.2025 10:00 – 06.05.2025 23:59)

 

O programie "Doktorat wdrożeniowy 2025"

Celem programu „Doktorat wdrożeniowy 2025” jest stworzenie warunków do rozwoju współpracy podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Program Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wspiera przygotowanie rozpraw doktorskich przez doktorantów prowadzących działalność naukową, których wyniki mogą mieć zastosowanie w działalności zatrudniających ich podmiotów. Przygotowanie rozprawy nie może trwać dłużej niż 4 lata.
 
Doktorant, pracując pod opieką dwóch opiekunów, promotora z Uniwersytetu Warszawskiego oraz opiekuna pomocniczego wskazanego przez podmiot zatrudniający doktoranta, przygotowuje rozprawę doktorską, która ma usprawnić działanie przedsiębiorstwa.

Opis Szkoły Doktorskiej

Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego powstała w 2019 roku na bazie wieloletnich doświadczeń kształcenia doktorantów Uniwersytetu Warszawskiego. Doktoranci SDNH realizują interdyscyplinarny program kształcenia. Zdobywają wiedzę, umiejętności i kompetencje, które są podstawą realizowanej i przyszłej pracy badawczej. Szkoła Doktorska poprzez promotorów wspiera doktorantów w procesie ubiegania się o stopień doktora, który jest zwieńczeniem czteroletniego procesu kształcenia.

W ramach programu kształcenia doktoranci uczestniczą w zajęciach specjalistycznych (wykłady, seminaria) oraz w kursach kształtujących ich warsztat naukowy i kompetencje metodologiczne. Szkoła Doktorska oferuje również interdyscyplinarną sieć współpracy, stwarzając doktorantom warunki do wszechstronnego rozwoju naukowego.

Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych prowadzi rekrutację w następujących dyscyplinach naukowych:

  • Archeologia; 
  • Etnologia i antropologia kulturowa;
  • Filozofia;
  • Historia;
  • Językoznawstwo;
  • Literaturoznawstwo;
  • Nauki o kulturze i religii;
  • Nauki o sztuce. 

Kształcenie

Program kształcenia

Kształcenie trwa 4 lata. Obejmuje zajęcia obligatoryjne (nie więcej niż 300 godz. łącznie przez cały okres kształcenia) oraz realizację indywidualnego planu badawczego, realizowanego pod kierunkiem promotora. 

Stypendia

Miesięczna kwota stypendium doktoranckiego wynosi:

- 42% wynagrodzenia profesora (3935 zł brutto/miesięcznie), o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy – do miesiąca, w którym została przeprowadzona ocena śródokresowa, o której mowa w art. 202 ust. 2 ustawy; 

- 64% wynagrodzenia profesora (5997 zł brutto/miesięcznie), o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy – po miesiącu, w którym została przeprowadzona ocena śródokresowa, o której mowa w art. 202 ust. 2 ustawy.


Rekrutacja

Harmonogram rekrutacji

  • Rejestracja i złożenie wniosku w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów (dalej jako: „IRK”, link – https://irk.uw.edu.pl/pl/): 22 kwietnia 2025 r., godz. 10:00 – 6 maja 2025 r., godz. 23:59.
  • I etap rekrutacji (postępowanie kwalifikacyjne) – ocena wgranych do IRK: opisu wstępnej propozycji projektu badawczego i aktywności naukowej kandydata; rozmowa kwalifikacyjna: 14-15 maja 2025 r.
  • Ogłoszenie wyników I etapu rekrutacji: do 16 maja 2025 r.
  • Przyjmowanie dokumentów w II etapie rekrutacji: do 11 września 2025 r.,
  • Ogłoszenie listy osób przyjętych do Szkoły: do 12 września 2025 r.

  Rozpoczęcie kształcenia – 1 października 2025 r.

Opłata rekrutacyjna

300 zł

Forma postępowania kwalifikacyjnego

Postępowanie dwuetapowe:

  • I etap: ocena opisu wstępnej propozycji projektu badawczego, aktywności naukowej kandydata oraz rozmowy kwalifikacyjnej (0-100 punktów);
  • II etap: zaświadczenie o finansowaniu projektu, który będzie realizował w ramach programu „Doktorat wdrożeniowy 2025”, przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki.

I etap (postępowanie warunkowej kwalifikacji w Szkole) jest przeprowadzany przed złożeniem do ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki wniosku o dofinansowanie projektu w ramach programu „Doktorat wdrożeniowy 2025”. W I etapie oceniane są opis wstępnej propozycji projektu badawczego, potwierdzona skanami aktywność naukowa kandydata oraz rozmowa kwalifikacyjna. Łącznie w I etapie kandydat może uzyskać do 100 punktów. Uzyskanie przynajmniej 50 punktów jest warunkiem kwalifikacji do II etapu.

Po I etapie kandydat składa wniosek o finansowanie projektu przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki w ramach programu „Doktorat wdrożeniowy 2025”, zgodnie z komunikatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia z dnia 8 kwietnia 2025 r. o ustanowieniu programu pod nazwą „Doktorat wdrożeniowy 2025” i naborze wniosków.

W II etapie kandydat jest zobowiązany przedłożyć Szkole zaświadczenie o finansowaniu projektu, który będzie realizował w ramach programu „Doktorat wdrożeniowy 2025”, przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki.

Język postępowania kwalifikacyjnego, w tym rozmowy kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna odbywa się w języku polskim z elementami języka angielskiego lub w całości w języku angielskim – zgodnie z preferencjami kandydata zgłoszonymi w IRK.

Planowany promotor oraz opiekun pomocniczy

Kluczową osobą dla realizacji doktoratu wdrożeniowego jest promotor. Powinien to być pracownik Uniwersytetu Warszawskiego ze stopniem doktora habilitowanego lub tytułem profesora. Lista nauczycieli akademickich, którzy chcieliby się podjąć tego zadania znajduje się pod tym adresem: link.

Należy pamiętać, że nie wszyscy potencjalni promotorzy są na liście.

Podmiot współpracujący (zatrudniający doktoranta) wskazuje spośród swoich pracowników kandydata na opiekuna pomocniczego, którym może być osoba posiadająca:

  • stopień naukowy doktora albo stopień doktora w zakresie sztuki, lub;
  • co najmniej pięcioletnie doświadczenie w prowadzeniu działalności naukowej, lub;
  • znaczące osiągnięcia w zakresie opracowania i wdrożenia w sferze gospodarczej lub społecznej oryginalnego rozwiązania projektowego, konstrukcyjnego, technologicznego albo artystycznego, o ponadlokalnym zasięgu oraz trwałym i uniwersalnym charakterze.

Kwalifikacje, o których mowa powyżej, powinny być potwierdzone dokumentami.

Zadaniem opiekuna pomocniczego jest monitorowanie w podmiocie współpracującym postępów we wdrażaniu projektu.

Wzory oświadczeń planowanego promotora oraz opiekuna pomoniczego znajdują się w części zatytułowanej "akty prawne i wzory dokumnetów" (poniżej).

Wymagane dokumenty

Kandydat składa dokumenty wyłącznie w wersji elektronicznej w IRK. Wniosek zawiera:

a) wskazanie wybranej dyscypliny, w której kandydat planuje podjąć kształcenie;

b) numer PESEL lub numer paszportu, obywatelstwo, dane kontaktowe (adres zamieszkania, adres poczty elektronicznej, numer telefonu);

c)  informację, czy kandydat wyraża zgodę na doręczenie decyzji administracyjnych za pomocą środków komunikacji elektronicznej;

d) zgodę na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby postępowania rekrutacyjnego;

e) skan dyplomu ukończenia jednolitych studiów magisterskich bądź studiów drugiego stopnia lub równorzędny uzyskany na podstawie odrębnych przepisów; w przypadku dyplomu równorzędnego dyplomowi ukończenia jednolitych studiów magisterskich lub studiów drugiego stopnia, kandydat uzasadnia tę równorzędność. W przypadku gdy dyplom został wydany w języku innym niż polski lub angielski, kandydat załącza jego tłumaczenie przysięgłe;

f) opis wstępnej propozycji projektu badawczego wraz z tytułem i słowami kluczowymi. Załącznik nr 2 do Zarządzenia nr 4 Dyrektor Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych z dnia 16 kwietnia 2025 r. w sprawie szczegółowych zasad, trybu i harmonogramu rekrutacji w ramach programu „Doktorat wdrożeniowy 2025” określa wzór oraz wymagania dotyczące opisu (zob. akty prawne i wzory dokumentów);

g) wstępny harmonogram prac badawczych i wdrożeniowych w ramach projektu. Załącznik nr 3 do Zarządzenia nr 4 Dyrektor Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych z dnia 16 kwietnia 2025 r. w sprawie szczegółowych zasad, trybu i harmonogramu rekrutacji w ramach programu „Doktorat wdrożeniowy 2025” określa wzór oraz wymagania dotyczące harmonogramu (zob. akty prawne i wzory dokumentów);

h)   życiorys lub CV zawierające informacje o aktywności naukowej i zawodowej, w tym zainteresowaniach i osiągnięciach naukowych kandydata w okresie pięciu lat kalendarzowych poprzedzających złożenie wniosku (w przypadku, gdy kandydat w tym okresie został rodzicem, co potwierdzi załączając we wniosku skan aktu urodzenia dziecka, termin ten podlega wydłużeniu o dwa lata na każde dziecko), w szczególności o: 

-        publikacjach,

-        zgłoszeniach patentowych lub uzyskanych patentach,

-        pracach badawczych i organizacyjnych w kołach naukowych,

-        udziale w konferencjach naukowych,

-        udziale w projektach badawczych,

-        nagrodach i wyróżnieniach,

-        stażach badawczych,

-        odbytych szkoleniach z zakresu umiejętności badawczych,

-        działalności popularyzującej naukę,

-        działalności w ciałach przedstawicielskich ruchu naukowego,

-        średniej ocen ze studiów,

-        przebiegu kariery zawodowej,

-        znajomości języków obcych.

i)   skany materiałów potwierdzających wskazaną w życiorysie lub CV aktywność naukową i zawodową;

j)    oświadczenie o znajomości języka angielskiego na poziomie co najmniej B2;

k)   skan oświadczenia planowanego promotora o podjęciu się opieki promotorskiej oraz o liczbie doktorantów, dla których pozostaje wyznaczonym promotorem według wzoru, stanowiącego załącznik nr 4 do Uchwały nr 17 Senatu Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 20 stycznia 2021 r. w sprawie zasad rekrutacji do szkół doktorskich Uniwersytetu Warszawskiego (tekst jedn. Monitor UW z 2024 r. poz. 120); ponadto kandydat może dołączyć skan opinii planowanego promotora oraz opinie innych pracowników naukowych na temat kandydata oraz jego aktywności naukowej lub propozycji projektu badawczego; numer ORCID planowanego promotora;

l)   fotografię przedstawiającą twarz kandydata, umożliwiającą jego identyfikację, zgodnie z wymaganiami zamieszczonymi w IRK;

m)   oświadczenie, czy jest lub był doktorantem albo uczestnikiem studiów doktoranckich lub posiada bądź posiadał wszczęty przewód doktorski albo postępowanie w sprawie nadania stopnia doktora, a jeżeli tak – tytuł rozprawy doktorskiej albo projektu badawczego przygotowywanego przez kandydata, z podaniem imienia i nazwiska jego opiekuna naukowego lub promotora;

n) oświadczenie o zapoznaniu się z uchwałą nr 17 Senatu Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 20 stycznia 2021 r. w sprawie zasad rekrutacji do szkół doktorskich Uniwersytetu Warszawskiego (Monitor UW z 2024 r. poz. 120);  art. 40 i art. 41 kodeksu postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2024 r. poz. 572); komunikatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia z dnia 8 kwietnia 2025 r. o ustanowieniu programu pod nazwą „Doktorat wdrożeniowy 2025” i naborze wniosków; oraz Zarządzeniem nr 4 Dyrektor Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych z dnia 16 kwietnia 2025 r. w sprawie szczegółowych zasad, trybu i harmonogramu rekrutacji w ramach programu „Doktorat wdrożeniowy 2025” (zob. akty prawne i wzory dokumentów); 

o) skan oświadczenia kandydata na opiekuna pomocniczego wybranego spośród pracowników podmiotu współpracującego;

p) skan dokumentu wydanego przez podmiot współpracujący (pracodawca kandydata) wyrażającego zgodę na podjęcie kształcenia w Szkole przez jego pracownika zatrudnionego na jednej z podstaw wskazanych w art. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2025 r. poz. 277) w pełnym wymiarze czasu pracy albo skan dokumentu wydanego przez podmiot współpracujący potwierdzającego, że kandydat zostanie zatrudniony w tym podmiocie w pełnym wymiarze czasu pracy nie później niż od dnia 1 października 2025 r.

r) ponadto fakultatywnie:

- charakterystyka kompetencji naukowych lub artystycznych planowanego promotora w zakresie problematyki projektu z opisem osiągnięć naukowych lub artystycznych w zakresie tematyki projektu ze szczególnym uwzględnieniem ostatnich 5 lat (max. 1000 znaków ze spacjami);

- opis doświadczenia planowanego promotora w zakresie współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym ze szczególnym uwzględnieniem tematyki projektu oraz ostatnich 10 lat (max. 1000 znaków ze spacjami);

- potencjał podmiotu współpracującego z perspektywy realizacji projektu (aparatura badawcza, doświadczenie w branży itp.) oraz informacja o oferowanym wsparciu podmiotu zatrudniającego doktoranta, w tym charakterystyka opiekuna pomocniczego i jego doświadczenia w realizacji prac badawczo-rozwojowych (max. 1500 znaków ze spacjami);

- charakterystyka doświadczeń podmiotu współpracującego we współpracy z podmiotami systemu szkolnictwa wyższego i nauki lub sektora badawczo- rozwojowego ze szczególnym uwzględnieniem ostatnich 5 lat (max. 1000 znaków ze spacjami). 

Kryteria oceny I etapu postępowania rekrutacyjnego

Opis wstępnej propozycji projektu badawczego (maksymalna liczba punktów - 40)
Przy ocenie projektu bierze się pod uwagę:
1) cel naukowy projektu (opis problemu do rozwiązania, stawiane pytania lub hipotezy badawcze) [0-8 punktów],
2) naukowe znaczenie projektu (dotychczasowy stan wiedzy, uzasadnienie podjęcia problemu badawczego, uzasadnienie nowatorskiego charakteru badań, znaczenie wyników projektu dla rozwoju danej dziedziny i dyscypliny naukowej) [0-8 punktów],
3) praktyczne znaczenie i potencjał wdrożeniowy projektu: jaki będzie charakter wdrożenia – należy sformułować nazwę, planowane miejsce i sposób wdrożenia; znaczenie projektu dla podmiotu współpracującego; znaczenie projektu dla polskiej gospodarki [0-8 punktów],
4) koncepcję i plan prac badawczo-wdrożeniowych (ogólny plan badań, metodologia, analiza ryzyka, kamienie milowe etc.) [0-8 punktów],
5) opis aktualnego stanu badań wraz z bibliografią istotną dla osiągnięcia celu badań [0-8 pkt].

Aktywność naukowa kandydata (maksymalna liczba punktów - 20)
Przy ocenie aktywności naukowej bierze się pod uwagę, potwierdzone skanami:
1) publikacje, w tym artykuły naukowe, rozdziały w monografiach wieloautorskich, monografie autorskie, publikacje w recenzowanych materiałach konferencji międzynarodowych (wymagany jest skan strony tytułowej) [0-5 pkt];
2) wystąpienia na krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych z przyjętym referatem [0-5 pkt];
3) udokumentowane staże badawcze oraz potwierdzony udział w projektach badawczych (wymagany skan zaświadczenia kierownika projektu) [0-5 pkt];
4) pozostałe elementy oceny doświadczenia i osiągnięć naukowych kandydata, w tym nagrody, wyróżnienia, certyfikaty, doświadczenie zawodowe, doświadczenie dydaktyczne, działalność w studenckim ruchu naukowym, szkolenia, popularyzacja nauki itp. [0-5 pkt]. 

Rozmowa kwalifikacyjna z kandydatem (maksymalna liczba punktów - 40)
1) kompetencje kandydata istotne z perspektywy prowadzonych badań, w tym rozeznanie w zakresie podejmowanej problematyki badań oraz wiedzę merytoryczną [0-20 pkt];
2) umiejętność uzasadnienia trafności wyboru dyscypliny oraz poprawność językową, w tym zwłaszcza biegłość w posługiwaniu się językiem naukowym właściwym dla dyscypliny podejmowanych badań [0-20 pkt].

Warunki przyjęcia do Szkoły

Warunkami przyjęcia do Szkoły w ramach programu „Doktorat wdrożeniowy 2025” są:

  • uzyskanie przez kandydata co najmniej 50 punktów z I etapu postępowania rekrutacyjnego, oraz
  • przedłożenie Szkole w II etapie postępowania rekrutacyjnego zaświadczenia o finansowaniu projektu przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki.

Akty prawne i wzory dokumentów 

  • Uchwała rekrutacyjna -LINK;
  • Komunikat Ministerstwa w sprawie programu "Doktorat wdrożeniowy 2025" -LINK.
  • Zarządzenie w sprawie programu "Doktorat wdrożeniowy 2025" -LINK (zasady postępowania kwalifikacyjnego);
  • Zarządzenie w sprawie opłaty rekrutacyjnej -LINK;
  • Oświadczenie planowanego promotora -LINK;
  • Oświadczenie pracodawcy -LINK;
  • Oświadczenie opiekuna pomocniczego -LINK;
  • Oświadczenie o dostarczeniu dyplomu w późniejszym terminie -LINK;
  • Oświadczenie o przetwarzaniu danych osobowych -LINK;
  • Wzór projektu badawczego -LINK;
  • Wzór harmonogramu -LINK.