Kod | SP-PDKiNP |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Centrum Nauk Sądowych Uniwersytetu Warszawskiego |
Kierunek studiów | Prawo, Kryminalistyka |
Forma studiów | Niestacjonarne |
Poziom kształcenia | Podyplomowe |
Języki wykładowe | polski |
Czas trwania | 2 semestry |
Adres komisji rekrutacyjnej | ul. Miecznikowa 1, 02-096 Warszawa, pokój 104 A tel. 0 22 55 41 105, faks 0 22 55 41 106 |
Godziny otwarcia sekretariatu | Od poniedziałku do piątku 9.00-15.00 |
Adres WWW | http://www.cns.uw.edu.pl |
Wymagany dokument | |
Zadaj pytanie |
Program studiów podyplomowych obejmujących interdyscyplinarną wiedzę z zakresu kryminalistyki – praktycznej nauki o rozpoznawaniu, zapobieganiu, wykrywaniu i dowodzeniu przestępstw i innych negatywnych zjawisk społecznych. Proponowany program obejmuje zagadnienia teoretyczne oraz praktyczne należące do kompetencji Centrum Nauk Sądowych Uniwersytetu Warszawskiego.
Kandydaci
O przyjęcie na Studia mogą ubiegać się absolwenci wszystkich kierunków studiów wyższych zainteresowani proponowaną tematyką. Studia podyplomowe skierowane są zarówno do przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, funkcjonariuszy organów ścigania i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, a także adwokatów, radców prawnych, lekarzy, jak również wszystkich absolwentów różnych kierunków studiów (społecznych, przyrodniczych lub technicznych) pragnących zdobyć lub poszerzyć swoją wiedzę w zakresie kryminalistyki i pokrewnych zagadnień. Wielodyscyplinarny charakter programu sprawia, że skorzystać mogą z niego wszystkie osoby, niezależnie od szczegółów wcześniejszego doświadczenia zawodowego.
Opis studiów
Program studiów
Wielodyscyplinarny program studiów ma na celu wstępne oraz pogłębione zapoznanie słuchaczy z istotnymi z punktu widzenia prawa dowodowego i kryminalistyki zagadnieniami różnych dziedzin nauk społecznych (prawo, psychologia), ścisłych i przyrodniczych (biologia, chemia, fizyka), a także medycznych. Obejmuje to w szczególności następujące obszary tematyczne:
- Wstęp do prawnych nauk penalnych: zarys systemu prawa i procesu karnego, znaczenie kryminalistyki dla zwalczania i zapobiegania przestępczości.
- Przebieg procesu dowodzenia: problematyka dowodu naukowego oraz udziału biegłych w postępowaniu karnym.
- Prawne i praktyczno-taktyczne zasady planowania i realizacji czynności dowodowych (m.in. przesłuchania, okazania, przeszukania, oględzin miejsca zdarzenia).
- Omówienie wybranych „klasycznych” metod badawczych i technik kryminalistycznych (spośród takich jak: daktyloskopia, traseologia, badania dokumentów, badania pisma ręcznego, mechanoskopia, archeologia kryminalistyczna, badania broni palnej, analiza śladów krwawych).
- Wstęp do fizyki i chemii sądowej: fizykochemiczne metody identyfikacji substancji (m.in. spektrografia, mikroskopia elektronowa) oraz badania autentyczności substancji i obiektów.
- Elementy medycyny sądowej oraz antropologii sądowej.
- Zagadnienia biologiczne: wprowadzenie do identyfikacji biologicznej i genetyka sądowa, botanika i zoologia w kryminalistyce.
- Psychologia sądowa: psychologia pamięci i jej zastosowania w praktyce sądowej, udział psychologa w postępowaniu sądowym, taktyki prowadzenia przesłuchań świadków i podejrzanych, zagadnienia wiktymologiczne i kryminologiczne.
- Nowe technologie w kryminalistyce: informatyka kryminalistyczna i techniki poszukiwania informacji w źródłach otwartych, profilowanie geograficzne, analiza biometryczna.
- Zapoznanie z praktyczną stroną pracy techników kryminalistyki w formie fakultatywnych warsztatów terenowych opartych na symulacji oględzin miejsca zdarzenia (na koniec drugiego semestru zajęć).
Absolwent programu posiada wiedzę z zakresu prawa dowodowego, w tym w ujęciu historycznoprawnym i prawno-porównawczym. Zdobywa teoretyczne podstawy w zakresie gromadzenia dowodów, a także wprowadzenie do dyscyplin wykorzystywanych w badaniach identyfikacyjnych oraz kryminalistyce. Absolwent o wykształceniu prawniczym zdaje sobie sprawę z możliwości identyfikacyjnych współczesnej kryminalistyki i nauk przyrodniczych, jest w stanie prawidłowo oceniać dowody i formułować odpowiednie pytania, w szczególności w kontekście opinii biegłego. Absolwent innych kierunków dodatkowo uzyskuje wiedzę na temat polskiego prawa dowodowego, w tym roli i zadań biegłych z zakresu różnych dyscyplin nauk sądowych.
Kadra
Wszystkie zajęcie realizowane są przez kadrę naukową związaną z różnymi jednostkami Uniwersytetu Warszawskiego oraz przez współpracowników Centrum Nauk Sądowych UW. Wykładowcy Studiów Podyplomowych w CNS są niekwestionowanymi specjalistami w swoich dziedzinach – z zakresu prawa i postępowania karnego, biologii, fizyki, psychologii, chemii, medycyny i innych interdyscyplinarnych obszarów wiedzy, posiadającymi bogate doświadczenie praktyczne i dydaktyczne. Naszymi wykładowcami w ostatnich latach byli między innymi:
o Prof. dr hab. Andrzej Wysmołek (Wydział Fizyki UW)
o Prof. dr hab. Ewa Bulska (Wydział Chemii UW)
o Prof. dr hab. Ewa Czerniawska (Wydział Psychologii UW)
o Prof. dr hab. Ewa Gruza (Wydział Prawa i Administracji UW)
o Prof. dr hab. Piotr Girdwoyń (Wydział Prawa i Administracji UW)
o Prof. dr hab. Tadeusz Tomaszewski (Wydział Prawa i Administracji UW)
o Prof. dr hab. Tomasz Matulewicz (Wydział Fizyki UW)
o Dr Aleksandra Skawina (Wydział Biologii UW)
o Dr Anna Grochowska-Wasilewska (Wydział Prawa i Administracji UW)
o Dr hab. Andrzej Witowski (Wydział Fizyki UW)
o Dr hab. Paweł Waszkiewicz, prof. UW (Wydział Prawa i Administracji UW)
o Dr hab. Piotr Bębas (Wydział Biologii UW)
o Dr Jerzy Wojciechowski (Wydział Psychologii UW)
o Dr Johannes Binder (Wydział Fizyki UW)
o Dr Łukasz Banasiak (Wydział Biologii UW)
o Dr Magdalena Kaliszewska (Wydział Biologii UW)
o Dr Magdalena Tomaszewska-Michalak (WNPiSM UW)
o Dr Małgorzata Toeplitz-Winiewska (Polskie Towarzystwo Psychologiczne)
o Dr Marcin Fudalej (Warszawski Uniwersytet Medyczny)
o Dr Michał Adam Dobrowolski (Wydział Chemii UW)
o Dr Michał Górski (MISMap UW)
o Dr Piotr Lewulis (Wydział Prawa i Administracji UW)
o Dr Takao Ishikawa (Wydział Biologii UW)
o Mgr Agata Jagielska (Wydział Chemii UW)
o Mgr Błażej Stromczyński (Wydział Prawa i Administracji UW)
o Mgr Janusz Janowski (Pracownia Skanerów 3D UW)
o Mgr Kacper Choromański (Centrum Nauk Sądowych UW)
o Mgr Krzysztof Worek (Wydział Prawa i Administracji UW)
o Mgr Maciej Broniarz (Centrum Nauk Sądowych UW)
o Mgr Marta Bura (Pracownia Skanerów 3D UW)
o Mgr Stanisław Rabczuk (Wydział Prawa i Administracji UW)
o Prok. Jędrzej Kupczyński (Wydział Prawa i Administracji UW)
o Insp. Urszula Cur
o insp. Krystian Wojciechowski
Tryb studiów i częstotliwość zjazdów
Zajęcia odbywają się w wybranych datach w:
Soboty w godz. 9.15 – 13.15 oraz 14.15 – 18.15
Niedziele w godz. 9.15-13.15
Terminy zjazdów:
1) 22-23 października 2022
2) 19-20 listopada 2022
3) 16-27 listopada 2022
4) 10-11 grudnia 2022
5) 17-18 grudnia 2022
6) 14-15 stycznia 2023
7) 28-29 stycznia 2023
8) 11-12 lutego 2023
9) 25-26 lutego 2023
10) 11-12 marca 2023
11) 25-26 marca 2023
12) 15 i 16 kwietnia 2023
13) 22-23 kwietnia 2023
14) 13-14 maja 2023
Jednocześnie wskazujemy terminy "rezerwowe" – na wypadek konieczności przeniesienia zajęć na inną datę lub dla zajęć dodatkowych (podczas jednej z tych dat będą też realizowane warsztaty oględzinowe):
1) 20 i 21 maja 2023
2) 27 i 28 maja 2023
3) 3 i 4 czerwca 2023
4) 17 i 18 czerwca 2023
Zajęcia są planowane do realizacji w trybie stacjonarnym (na terenie Kampusu Ochota Uniwersytetu Warszawskiego). W razie zmiany przepisów dotyczących formy zajęć (z uwagi na ew. sytuację epidemiologiczną) zajęcia mogą być prowadzone w formie zdalnej.
Forma zaliczenia programu
Zaliczenie zajęć na podstawie obecności na zajęciach oraz pisemnej pracy dyplomowej.